Konjoint analizi yardımıyla otobüsle şehirlerarası yolcu taşımacılığında firma tercihi üzerine bir uygulama
Study at travel agency preference intercity by conjoint analysis
- Tez No: 210500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Konjoint analizi tüketici tercihleri için en çok kullanılan pazarlama araştırmasıyöntemlerinden biridir. Pratikte bu analiz, tüketicinin neden bir markayı yada birüreticiyi diğerine tercih ettiği gibi bir pazarlama yönetimi sorusu ile ilgilenir. Aranılanbir özellik diğerini feda etmeye değer mi? Yada bir özellik feda edilecekse o vakit buhangisi olmalı? Sonuç olarak bu soruların muhatapları fevkalade hassas ve faydalıbilgiler sağlar.Konjoint analizleri tüketicilerin, ürün ve hizmetleri satın alırken ki niyet vetercihleri göz önünde bulundurularak yapılan araştırmalardan çıkan bir tercih ölçmetekniğidir. Bunlara ilaveten tüketicilerin mevcut ürünlerdeki değişiklikleri, gelişmekteolan yada henüz keşfedilmiş ürünlere karşı herhangi bir eleştiri reaksiyona teşvik edenbir metottur. Konjoint analizi üretimde etkinliği ve verimliliği artıracak, tasarrufsağlayacak, ürün çeşitliliği meydana getirilerek müşteri memnuniyeti sağlayacak, israfıazaltacak bir araç olarak görülmektedir.Bu çalışmada Erzurum Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiöğrencilerinin, şehirlerarası otobüs yolculuğunda, hangi özellikleri göz önünde tutarakotobüs firması tercih ettikleri araştırılmıştır. Yapılan konjoint analizi sonucuöğrencilerin karayoluyla şehirlerarası ulaşımda otobüs firması tercih ederken en fazlaotobüs markasını, daha sonra ise firma adını dikkate aldıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Conjoint analysis is one of the most frequently used marketing research methodfor consumer trade-offs. In practice, conjoint analysis deals with marketing managementquestion of why consumers choose one brand or one supplier instead of another. Is onefeature desired enough to sacrifice another? Or if one attribute had to be sacrificed, then,which one would that be? As a result, the respondents provide extremely sensitive anduseful information.Conjoint analysis is a technique for measuring trade-offs for examining responsesby the consumers in regards to their preferences and intentions while purchasingproducts and services. In addition, it is method for stimulating consumer reaction tochanges in existing products, developing products or to newly innovated products.Conjoint analysis is seen as increasing influences and benefits, putting money aside,decreasing extravagance and ensuring consumer?s satisfaction by forming variety ofproducts.In this study, students of Faculty of Economics and Administrative Sciences atAtatürk University in Erzurum are asked what kind of properties they take intoconsideration when preferring the travel agencies between cities. After this analysis, it isobserved that the preferring the travel agencies for travels between cities, the students ofFaculty of Economic and Administrative Sciences at Atatürk University pay moreattention the bus marks and then the names of the travel agencies.