Empati ile dini inanç arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A study of relation between emphaty and religious belief
- Tez No: 210515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BOZKURT KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda psikologların üzerinde en çok durdugu konulardan birisi de empatikavramıdır. Günümüzde insanlıgın karsılasmıs oldugu problemlerin temelinde bulunannedenlerden birisinin de, empatik iletisimdeki yetersizlik oldugu söylenebilir. Zira,Empati, insanın varlık alemiyle saglıklı iletisim kurmasının ön sartıdır. Hayatı dogruanlamlandırabilmek, Yaratan ile yaratılan arasındaki iliskileri düzenleyen empatikiletisim sayesinde mümkün olmaktadır. Arastırmada, dini inanç ile empatik tutumarasındaki iliski temel problem olarak ele alınmıstır, ayrıca empati ve dindarlıgın farklıdegiskenlerle iliskisi arastırılmıstır. Sonuç olarak dindarlık ile empatik ilgi arasındapozitif bir korelasyon oldugu ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
Emphaty is one of the subjects dwelled on too much by psychologists in the lastyears. The deficiency in emphatic communication is said to be one of the underlyingproblems confronting people today, because emphaty is the preliminary condition whichhelps people to have healthy communications with all the living creatures. It is possibleto comprehend the true meaning of life through emphatic communication whicharranges the relations between the Creator and the creatures. In this study, it has beenexamined the relation between religious belief and empathic attitude as basic problem.Also, it has been searched relation of empathy and religiousness with differentvariables. Finally, it has been appeared positve correlation between religiousness andempathic interest.