Attika seramiğinde dört büyük mitolojik savaş betimi (Gigantomakhia, Kentauromakhia, Amazonomakhia ve Troiamakhia)
Four great mythologicial wars describe in the attic ceramic (Gigantomakhia, Kentauromakhia,Amazonomakhia ve Troiamakhia)
  1. Tez No: 210514
  2. Yazar: HÜSEYİN METİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YALÇIN TAVUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Yunan mitolojisi, Yunan dininin temelini olusturur. Yunanlar gündelikkullandıkları esyalarda bu dinin ana prensiplerini yansıtmaya özengöstermislerdir. Bu yüzden Attika seramiklerin Yunan dininin yayılmasındaönemli bir rolü vardır. Çünkü Yunan dininin temelini olusturan tanrılar devlersavası ?Giganthomakhia? Yunan vazo ressamları tarafından sevilerek islenmistir.Diger taraftan Yunan - Amazon savasları ?Amazonomakhia?, Lapith - Kentauros?Kentauromakhia? ve Troya Savası ?Troiamakhia? Yunan vazo ressamlarının anakonusunu olusturur.Bu sahneler vazo ressamları tarafından farklı kaplara çizilmislerdir. Buyüzden Attika seramiklerinin mitolojik konuların yorumlanmasındaki yeribüyüktür. Çalısmada Attika seramikleri üzerindeki Yunanların dört büyük savasıdetaylı bir sekilde arastırıldı ve mitolojik sahneler hakkında yapılan farklıyorumlar karsılastırıldı.Seramikler üzerinde gösterilen kendi grubu içerisindeki her mitolojik konuözenli bir sekilde kronolojik dizin içerisinde sunulmustur.
Özet (Çeviri)
The Greece mythology is basic of the Greece religion. The Greece trying to refleckt mainprincipal of this religion on their daily things. Therefore Attic ceramic have importantly a role inspread of the Greece religion. Because war of the Gods ? Giant ?Giganthomachia?, which is basison the Greece religion, have been pictured by Attica vase painters enjoyably, on the othe side thewar of the Greece-Amazon ?Amazonomachia?, Lapith ? Kentaurs ? Kentauromachia?, and the warof Troia ?Troiamachia? is basic subject of the Greece vase painters.These scenes have been drawn vessels in different dimension by vase painters. So Atticaceramics mostly help mythological interpretations. n this study, four great mythological struggleswhich on the Attica ceramics was made by Greece it, have been researched graphicaly and havebeen compared different interpretations about myhhological scenes.In itself groups, Every mythical matter on the ceramics, have been presented aleborately incronological index.