Burdur kent coğrafyası
Urban geography of Burdur
- Tez No: 210533
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KOCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
Burdur Göller Yöresi'nde, kuzeydoğu-güneybatı uzanımlı tektonik hatlara bağlı olarakolusmus Burdur depresyonunda yer alan bir kenttir.Coğrafi konumu, yeryüzü sekilleri ve orografik uzanısa bağlı olarak Burdur kentinde yıliçerisinde aylık ortalama sıcaklık değerleri 0ºC'nin altına düsmemekte ve yıllık ortalama sıcaklık 13ºCcivarında seyretmektedir.?l genelinde ve Burdur kenti çevresinde kahverengi orman ve kireçsiz kahverengi ormantopraklarının genis yayılıs alanları bulmustur.?l arazisinin %47'si ormanlarla kaplı olmasına karsın, kent çevresinde doğal ormanlık alanlarıbulmak çok zordur. Bu nedenle kentin bulunduğu depresyonda antropojen step türleri hakimdir.Burdur il sınırları dahilinde geçmisi Neolitiğe kadar uzanan yerlesmeleri görmek mümkünolmasına karsın, kentin gelisiminin 12. yüzyılda Türklerin yöreye gelisinden sonra basladığı rahatlıklasöylenebilir. Kentin asıl gelisimi hiç süphe yok ki, Cumhuriyet döneminde gerçeklesmistir.1927-2000 yılları arasında ?21.8 olarak tespit edilen yıllık nüfus artıs hızı, 2000 yılında ?2.2olarak gerçeklesmistir. Nüfusun %40-45'i 5-29 yas aralığında olan kentte nüfusun %95'i okumayazmabilmektedir. Bununla birlikte nüfusun %80.4'ü herhangi bir okula ait mezuniyet belgesinesahiptir.Büyük oranda memur ve isçi kenti görünümünde olan Burdur'da 2000 sayımına göre, nüfusun%79.5'i hizmetler sektöründe istihdam edilmis, bu değerin de %49.6'sı yönetim, kültür, sağlık vediğer toplumsal hizmetlerde toplanmıstır. Kentte genel hizmetlerden sonra gelen hakim 2. fonksiyonsanayidir.Burdur kenti, mücavir alanlarla birlikte, 3296.2 ha.'lık kentsel alana sahiptir. Bu alan içerisinde,1660.9 ha'lık bölüm, imar planına dahil olan 35 mahallenin alanıdır.Burdur ili ülke geneline göre orta derecede gelismislik düzeyine sahip olup, bununla bağlantılıolarak Burdur kenti de bazı mal ve hizmetler dısında büyük oranda baska kentlerin etkisi altında olan4. kademe bir merkezdir. Dolayısıyla kentin etki sahası büyük oranda il sınırları içerisindekalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Burdur is a province located in the Burdur depression that was formed due to tectonic lines extendingalong the northeast-southwest axis in the Turkish Lake District.Depending on its geographic location, landforms and orographic extent the average monthlytemperature values of Burdur do not go down below 0ºc and also the annual average temperature is around 13ºc.Throughout the province and around the city, brown forest and limeless brown forest soils can be said tohave wide ranges of dispersion.Although %47 of the province land is covered with forests, it is highly unlikely to see natural woodlandsaround the city. Therefore, anthropogen stepe types predominate the depression where the city is located.Even though it is probable that settlements which date back to neolithic can be seen within the boundaries ofthe province, the development of the city began with the arrival of the Turks in the district in the 12th century.Actual development of the province undoubtedly came about in the republican period.The rate of annual population growth that was calculated to be %21.8 between the years 1927 and 2000turned out to be %2.2 in 2000. %40-45 of the settlement population has an age span of 5-29 and 95% of thepopulation is literate. Yet, %80.4 of the population have diplomas belonging to any type of school.According to the 2000 census in Burdur, which is rather like a city of civil servants and workers, %79.5 ofthe population is employed in services sector. %49.6 of this rate focuses on administration, culture, health andother social services. Following the general services in the city, industry is the second major sector.Burdur with its contiguous areas has an urban area of 3296.2 ha. 1660.9 ha of this area is the area of 35quarters that are included in zone plan.Compared to the country in general Burdur shows development at a medium level and accordingly Burduris a center on the 4th stage which is mostly under the influence of other cities except for some goods and services.Therefore, the influence area of the city remains to a large extent within the city boundary