Sivas şehrinde kentleşme ve sanayileşmeye bağlı çevre sorunları
The environmental problems related to urbanization and industrialization in the city of Sivas
- Tez No: 235053
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN DOĞAN BULDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sivas Şehrinde, Kentleşme ve Sanayileşmeye Bağlı Çevre Sorunları adlı bu çalışmamızda kentleşme ve sanayileşmeye bağlı olarak şehir merkezinde ortaya çıkan hava, su, toprak ve gürültü kirliliği üzerinde durulmuştur.Cumhuriyet'in ilk yıllarında 26.000 nüfuslu küçük bir kent görünümünde olan Sivas, o dönemlerde ilde kurulan Tüdemsaş, Çimento Fabrikası ve Beton Travers Fabrikası ile sanayileşme sürecine girmiş ve buna bağlı olarak şehir merkezinin nüfusu sürekli artmıştır. 1965 yılında 100.000'i aşan şehir merkezinin nüfusu 1990 yılında 200.000'i ve 2000 yılında 250.000'i aşmıştır. Şehir nüfusunun artmasına bağlı olarak çevre sorunlarında da artış olmuştur.İl Sağlık Müdürlüğü tarafından şehir merkezinde beş farklı istasyonda yapılan SO2 ve partikül madde ölçüm sonuçlarına bakıldığında bazı dönemlerde havadaki SO2 ve partikül madde miktarlarının Hava Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'nde belirtilen değerlerin üzerine çıktığı görülmüştür.Şehir merkezinden geçen Kızılırmak nehri şehir merkezinde yer alan birçok fabrikanın, bugünkü çöp depolama sahasının ve şehrin atık sularının tek alıcı ortamıdır. Ayrıca Kızılırmak'a karışan diğer kollardan gelen kirletici unsurlarla kirlilik daha da artmaktadır.Şehir merkezinde toplanan çöpler çöp depolama sahasında herhangi bir ayrım yapılmaksızın vahşi depolama yöntemiyle depolanmakta ve bu da toprak kirliğine neden olmaktadır. Çöp depolama sahasından sızan sular herhangi bir arıtma yapılmadan ırmağa karışmaktadır. Irmak suları tarımda sulama amacıyla kullanıldığı için çöp depolama sahasından sızan sularla ırmağa karışan atıklar da dolaylı olarak toprağa geçmektedir.Gürültü kirliği üzerinde yapılan çalışmalar, özellikle bazı caddelerde trafikten kaynaklanan gürültünün yüksek olduğunu göstermektedirSanayileşme ve sanayileşmenin bir sonucu olarak ortaya çıkan şehirleşmeye bağlı gecekondu sorunu şuan Sivas şehri için bir sorun olmasa da yer yer kaçak yapıların olması, gerekli önlemler alınmadığı takdirde ileride bir sorun olacağı hakkında fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, called ?The Environmental Problems Related to Urbanization and Industrialization in the City of Sivas?, it is focused on air, soil, water and noise pollution which occur in the city centre due to urbanization and industrialization.Sivas, which looked like a small city with a population of 26.000 in the early years of the republican system, entered into a period of industrialization with the establishments of Tudemsas, Cement Factory and Concrete Travers Factory in those years and owing to this fact the population of the city centre increased continually. The population of the city centre, which exceeded 100.000 in 1965, exceeded 200.000 in 1990 and 250.000 in 2000. Due to the increase in the population of the city centre, there has been an increase concerning the environmental problems.When it is looked at the results of the partical substance and SO2 measurements prepared by the Health Department of the city in five different stations, it has been observed that the amounts of SO2 and participle substances in the air have exceeded the values stated in the Air Pollution Control Regulations in some periods.The Kızılırmak River, which passes through the city centre, is the only taker space for the waste water of the many factories located in the city centre, today?s waste storation area and the city itself. And pollutant components which come from other little rivers and which mix into the Kızılırmak, the pollution increases more and more.The garbage, which is collected from the city centre, is stored with rough storation method and without any discrimination and this fact leads to soil pollution. The water which leaks from the waste storation area mixes into the river without any purification. As the water of the river is used in agricultural watering, the wastes which mix into the river through the water leaking from the waste storation area have been indirectly passing into the soil.The studies carried out on the noise population shows that the noise level resulting from traffic is high especially in some streets.Even though the problem of slum houses, which appears as a result of industrialization and urbanization as a consequence of industrialization, does not seem to be a great problem for the city of Sivas, the fact that there are partially shanty settlements gives the idea that unless the necessary precautions are taken, it will be a problem in the future.