Maliyet yönetim sistemlerinin Türk hazır giyim sektörünün rekabet gücüne etkisinin incelenmesi
Research of the effect of cost management systems on competitive position of the Turkish ready wear sector
  1. Tez No: 210545
  2. Yazar: NUSRET YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SUPHİ ORHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Günümüzde yaşanan yoğun rekabet, beraberinde mamul yaşam sürelerinin kısalmasına, mamul fiyatlarının düşmesine ve sürekli değişiklikler yaparak yeni mamuller üretme zorunluluğunun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu durum işletmeleri üretimde ileri teknolojiyi kullanmaya ve esnek olmaya zorlamıştır.Geleneksel maliyet muhasebesinin, otomasyon ve bilgisayarın kullanımı ile birlikte hatalı maliyet bilgileri üretmeye başlaması hatalı yönetim kararlarına yol açmaktadır. Bundan dolayı, yeni üretim ortamlarında başarılı olmak isteyen işletmelerin, maliyet sistemlerini yöneticilerinin gereksinim duydukları verileri sağlayacak şekilde yeniden düzenlemeleri gerekmektedir. Bu doğrultuda çeşitli maliyet yönetim yaklaşımları geliştirilmiştir. Maliyet yönetim sistemlerinin oluşumunda, her biri ayrı bir yenilik olarak ortaya çıkan bu yaklaşımlar, hem maliyet yönetimi sistemlerinin amaç ve ilkelerini yansıtmakta hem de küresel rekabet ortamında daha sağlıklı karar almayı kolaylaştırmaktadırlar.Yeni maliyet yönetim sistemleri ve bu çerçevede önerilen yeni yaklaşımlar incelenerek Türk hazır giyim işletmeleri açısından uygulama imkânları 386 işletmede yapılan anket çalışmasıyla araştırılmıştır. Sonuçlar, istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiş, işletme ve araştırmacılara yönlendirici bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The stiff competition in the contemporary world has led to shorter product life cycles, lower prices and the necessity to produce new products by making innovations constantly. This compelled companies to use advanced technology and to be flexible.Upon the advent of automation and computers, traditional cost accounting started to produce faulty cost information, which results in wrong administrative decisions. Therefore, companies that want to be successful in new production environments need to readjust their accounting systems in a way that will provide the data that their managers need. Various cost management approaches have been developed accordingly. These approaches, each of which emerges as an innovation in the formation of cost management systems, not only reflect the objectives and principles of cost management systems but also facilitate making sound decisions in the global competition environment.New cost management systems and new approaches proposed in this framework have been analyzed and their feasibility in terms of Turkish ready wear sector has been surveyed in a study carried out in 386 companies. The results have been analyzed using statistical methods, and guiding information was presented to companies and researchers.