Organik ürünlerin pazarlanmasında tüketicilerin tutumlarının ve tercihlerinin değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
A study on the increases consumer's attitude and preference in the marketing of organic products
  1. Tez No: 210565
  2. Yazar: AYŞE KARA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLGÜN SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Organik tarım pek çok yönden diger tarım türlerinden ayrılmaktadır. Yenilenebilir kaynakların ve azot döngüsü gibi olayların gerçeklesmesinin taraftarıdır. Organik tarım sıgır ve çiftlik hayvanlarının yetistirilmesi sırasında bitkilere zarar veren mikroorganizmaların ve hastalıkların kontrolü ve sentetik ilaçlar, yabancı otlar, kimyasal gübreler, büyüme hormonları, antibiyotikler ya da gen degisiminden kaçınmakla çevreye saygı duymaktadır. Tüketiciler organikleri pek çok sebepten dolayı tercih etmektedir. Bu sebepler arasında tadının daha iyi olduguna inanmaları, daha çok besin maddesi içerdigi için daha güvenilir oldugunu düsünmeleri ya da çevre ve dogal hayat için daha saglıklı olması ile birlikte daha `dogal' oldugu inancı yer almaktadır. Bu çalısmada tercihlerin tüketicinin satın alma kararları üzerindeki etkilerinin özellikle organik ürün özellikleri, fiyatı, organik ürün grubu göz önüne alınarak ortaya konulması amaçlanmıstır. Organik ürünlerin pazarlanmasında tüketicilerin tutumlarının ve tercihlerinin degerlendirildigi bu çalısmada literatür arastırmaları ve mülakat çalısmaları sonrasında organik ürün kullanan tüketicilerin bu konu hakkındaki görüslerini açıga çıkarabilmek amacı ile anket uygulanmıstır. Tüketici tercihlerinin satın almaya etkisi özellikle ürün çesidine ve fiyata göre degismektedir. Tüketicilerin etkilendigi faktörler açısından es-dost tavsiyeleri ve internet ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Organic farming differs from other farming systems in a number of ways. It favours renewable resources and recycling, returning to the soil the nutrients found in waste products. Organic farming respect the environment?s own system for controlling pests and disease in raising crops and livestock and avoids the use of synthetic pesticides, herbicides, chemical fertilisers, growth hormones, antibiotics or gene manipulation. Instead, organic farmers use a range of techniques that help sustain ecosystems and reduce pollution. Within this framework, we want to examine and this research includes the influences of consumer preferences in attribute of organic foods, price and type of organic food decision making proces. As methodology focus group studies and a questionnaire on consumers who use and eat organics was utilized in collecting the data used in the study. Consumer?s attributes effects show differences by type of product and prices. Conssumers are effected by recommondation and Internet. Consumers who choose to go organic may do so for many reasons: because they think it tastes better, they believe that it?s safer, more nutritious, better for the environment or better for animal welfare. Or perhaps simply because it?s more 'natural'.