'Mektebli' çocuk dergisi (indeks, seçme metin ve değerlendirme)
Mektebli child journal (index, selected passage and investigation)
- Tez No: 210570
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 455
Özet
29 Mayıs 1913 - 23 Nisan 1914 tarihleri arasında yayın hayatını bir yıla sıgdırarak 39 sayısını nesretmis olan ?Mektebli? dergisi incelenmistir. Bu çalısmada, sayfalarını çocuklara ithaf ederek yazılmıs; makale, hikaye, deneme, sohbet, siir, hatıra, günlük, monolog gibi pek çok yazı türünü içerigine alan Mektebli'den arastırmacıların özellikle çocuk edebiyatçılarının bilinçli ve kolay istifade edebilmelerine imkan hazırlamak için, öncelikle derginin indeksini hazırladık. Üç ana bölümden olusan bu incelemenin ilk kısmını, iste bu indeks olusturuyor. Yazar ve konu adlarına göre hazırlanan indeksten sonra çalısmanın ikinci safhasını seçme metinler bölümü olusturmaktadır. Bu bölümde çocuk egitimine ve çocuk edebiyatı çalısmalarına katkısı olacagı düsüncesiyle Mektebli'den seçilen örnek metinleri bugünkü harflere çevirerek sayfalarımıza aktardık. Dergide yer alan bütün metinleri çevirmemiz olanaksız olacagından her türden üçte bir oranında örnek metin seçimi yapılmıs ve böylelikle derginin üçte biri günümüz Türkçesine kazandırılmıstır. Son bölümde ise Mektebli'den, okuma egitiminin ve okuma alıskanlıgının kazanımı için yayımlanan farklı yazı türlerinin çevirisi yapıldıktan sonra bu yazılardaki egitime bakıs açısı ve metin içerikleri degerlendirilmistir. Böylelikle ülkemizde çocuga yönelisin tarihi zemini irdelenerek, Türkçe ve okuma egitimi tarihlerinde ?Mektebli? dergisinin önemi ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
Journal of ?Mektebli? which was published 39 times in a year in the date of between May 29, 1913 and April 23, 1914 was evaluated. In this study, index of Mektebli consisting of lots of kinds of writings like papers, stories, essays, conversations, poems, memories, diaries and monologs written for children was prepared especially to be benefited and used by child researchers easily and efficiently. It consists of three main sections and the first section contains this index. After this index papered by subject names and authors, the second section consists of selected passages. In this section, with the thought of contribution to child education and child literature studies, we added some selected sample passages taken from Journal of Mektebli by translating them to the recent letters. Because translating all passages in the journal is very difficult and needs a lot of time, we have just translated one third of the selected sample texts in today Turkish. In the last section, from Mektebli, after translating the different passages which were published for reading education and to gain reading habit, the viewpoint of education and contents of the texts were investigated. Therefore by studying the historical background of inclination to the children, the importance of the journal of ?Mektebli? has been emerged in the history of Turkish Language and reading education.