Tunceli bölgesi'ndeki Urartu kalıntıları
Urartian's remainder in the Tunceli area
- Tez No: 214805
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜROL BARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Coğrafya, Tarih, Archeology, Geography, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Neolitik Çagdan günümüze degin kesintisiz ve yogun bir yerlesime sahne olan Dogu Anadolu Bölgesi ve özelde Yukarı Fırat Havzası, ekonomik zenginliklerinden dolayı, tarihsel süreç içerisinde Önasya devletleri arasında savaslara sahne olmus ve sürekli el degistirmistir. Bu bölgede cereyan eden savasların ana nedenleri, sık sık tekrar ettigimiz gibi bölgenin madeni zenginlikleri ile Anadolu içlerine ulasan ticaret yollarının buralardan geçmesinden kaynaklanmaktadır. Bu baglamda Urartuların Tunceli bölgesi ve çevresindeki yerlesimleri, bölgeyle iliskili olmak üzere Harput ve Palu eyalet merkezi olmak üzere Bagın, Mazgirt, Pertek, Kaleköy, Burmageçit, yerlesmelerinde önemli kalıntıları günümüze kadar ulasmıstır. Özellikle Orta Fırat Havzasının dogu ucunda yer alan ve Supa ülkesi olarak adlandırılan Tunceli ili ve yöresinde yapılan arastırmalarda önemli demir ve bakır madeni yatakları bulundugu anlasılmıstır.. Maden yatakları bakımından zengin olan bu bölge demir islemede ustalıklarıyla tanınan Urartu Krallıgının hammadde ihtiyaçlarını karsılayan önemli bir bölge durumundadır. Ayrıca Tunceli bölgesi krallıgın kuzey bölgelerine açılan yollar üzerinde yer almasından dolayı Urartular için büyük bir önem teskil etmistir.. Nitekim günümüze kadar arastırılmıs ve tespit edilmis kadarıyla Tunceli ve çevresindeki kalıntılarda bu öneme isaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
n general from neolitic age until this time, Eastern Anatolia region, particularly upper Eurphrates river-basin permanently had been scene of the war and had changed hands because of it?s economic richness in the between of Near-East Kingdom. Reasons of this war which were realising in that area were that there were some precious mins sourchs and trade?s roads were extending towards the inward Anatolia. Therefore some importent evidences had reached to this time in settlement of Harput, Palu, Bagın, Mazgirt, Pertek, zoli, Kaleköy, Burmageçit, at point where Urartian?s were being opened by that to wester- ward. . Expecially in the Tunceli region and its around where takes part in middle Euphrates river-basin and is being known as Supa resourchs showing as that there were iron and copper mins. This very important region that it has precious min?s sourches and compensates raw material needs of Urartian Kingdom which known in blacksmitness as master. Also Tunceli region takes part on the roads where spreading toward North-side of Urartian Kingdom therefore this area has gread importance for Urartian. However archaological remains which were found and resourched in Tunceli river-basin until this time point out to this importance.