Sırlara vurgu yapan mistik televizyon programlarının din eğitimiaçısından tahlili
An analysis of mystery oriented tv prtogramswith regardto religious education
  1. Tez No: 210589
  2. Yazar: ZEHRA GELİCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUAT CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Religion, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sır konulu mistik TV programları son zamanların en güncel meselelerinden biridir. Diziler yayına başladığından bu yana, dizilerde işlenen konuların insanlar üzerinde olumlu ve olumsuz yönde etkilerinden sıkça bahsedilmektedir. Biz de Din Eğitimi alanında bu dizilerin insanlar üzerinde nasıl bir etki bıraktığını araştırmak için tez çalışması olarak bu konuyu belirledik. Tezimizin başlığını da ?Sırlara vurgu yapan Mistik TV Programlarının Din Eğitimi Açısından Tahlili? koymayı uygun gördük. Buradan hareketle araştırmamızın amacını sır konulu dizilerin dini yönünü, ele alarak din eğitimine etkilerini ve bu dizilerin din eğitimi açısından olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya koymak olarak belirledik. Bu amacı yerine getirebilmek için ilk olarak dizilerin reyting raporlarına ulaştık. Bu raporlardan yola çıkarak da dizileri en çok izleyen kitlenin kadınlar olduğu bilgisine ulaştık ve daha çok onlar üzerinde bir anket çalışması gerçekleştirdik. Buna göre yaptığımız ankette deneklerle ilgili genel bilgiler almak amacıyla sorduğumuz soruların yanında deneklerin sır konulu dizileri izleme durumları ve sır konulu dizilerle ilgili değerlendirmelerine yönelik sorular da sorduk. 245 kişiden oluşan bu anket çalışması neticesinde dizilerin insanlar tarafından genelde olumlu algılandığı ve bu dizilerden kendileri için dersler çıkardıkları, dini anlamda bilgilendikleri şeklinde sonuçlar çıkardık. Bu anketten çıkan sonuçlara göre tezimizin son kısmında şu önerilere yer verdik: a) Konu, görsellik ve ritim yönüyle, izleyenler, bir biçimde bu dizilerde kendini bulabilmelidir. b) Diziler, yayına hazırlanırken konular muhakkak dini otoritelere danışılmalıdır ve bu konuda televizyonların danışmanları olmalıdır. c) Din Eğitimi ciddi bir iştir ve dizilerin konuları çoğunlukla metafizik olması itibariyle dini bilgisi zayıf insanlar tarafından yanlış anlaşılmaya müsaittir. Bunun için konular, sunucu tarafından doğru açıklamalarla izleyiciye aktarılmalıdır.
Özet (Çeviri)
It is Mystic TV programs are popular topic in these days. Since mystery oriented cliffhangers viewed, the effects of the cliffhangers are discussed by many people. We examined this topic to test the effects of mystic TV programs on people with regard to religious education. In this these we aims to examine both positive and negative effects of these cliffhangers in context religious education. In research we had chosen the most popular mystery oriented cliffhangers. We conducted questionnaire to 245 subjects from Istanbul. The findings show that some people can misunderstand these mystery oriented programs. Because of that announcer of program should explain rightly the topic of mystery oriented programs.