Çabuk kuvvet çalışmalarının 12-14 yaş grubu masa tenisçilerin bazı motorik özelliklerine etkisi
The study has been done to determine the changes on some physiological and performance parameters that are come about with 12-14 aged group table tennis players 8 weeks period of quikforce practise
- Tez No: 210590
- Danışmanlar: Y.DOÇ. SEVDA BAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Eğitim ve Öğretim, Spor, Anthropology, Education and Training, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Arastırma 12?14 yas grubu masa tenisçilerin 8 haftalık süre ile yapılan çabuk kuvvet çalısmalarına katılımları ile meydana gelen bazı fizyolojik ve performans parametrelerindeki değisimleri belirlemek amacı ile yapılmıstır. Arastırma Sakarya/Adapazarı ilçesinde bulunan Sakarya Masa Tenisi Spor Kulübü sporcuları ve Adapazarı Büyüksehir Belediyesi takımlarında oynayan sporcuların katılımıyla yapılmıstır. Bu amaçla 10' ar kisiden olusan deney ve kontrol grubu olmak üzere iki grup olusturulmustur. Antrenman programına baslamadan önce ve antrenman program bitiminde deneklerin bilimsel geçerliliği kabul edilmis laboratuar ve alan testleri ile vücut kompozisyonları, kuvvet, sürat, reaksiyon, koordinasyon ile tespit edilmistir. Antrenman programı altı hafta süre ile haftada %30-%40 yüklenme siddeti ile ağırlık uygulanmıs olup, kontrol grubu sadece teknik antrenmanlara istirak etmistir.
Özet (Çeviri)
The study has been done to determine the changes on some physiological and performance parameters that are come about with 12-14 aged group table tennis players? 8 weeks period of quick force practice. The study has been performed by the participation of table tennis player?s who are member of Sakarya Sport Table Tennis Club located in Sakarya and sportmans who play table tennis in Adapazarı Municipality Team. For this purpose, they are divided into two groups each consist 10 persons which are experiment group and control group. Experimentals? body compositions, force, speed, reaction and coordination was determined by scientificaly authorized laboratory and area tests after and before workout programme During 6 weeks workout programme, 30%-40% weight power enforced on the experimentals who attended only technical practices. Finally this study showed the evolution of workout group?s force, speed, reaction, coordination, anaerobic strenght, tecnical and body composition, in accordance to control group.