Orta öğretim okullarında öğretmen performans yönetimi(Kocaeli ili örneği)
The performance management of teachers in secondary schools'
- Tez No: 210597
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN BASRİ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı orta öğretim okullarında öğretmen performans yönetimine ilişkin yönetici ve öğretmen görüşleri ile bu görüşlerin branş, kıdem, cinsiyet ve okul türü değişkenlerine göre ve her okul türünde branş, cinsiyet ve kıdem değişkenlerine göre nasıl farklılaştığı belirlemektir. Araştırmada karşılaştırma türünden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Kocaeli İzmit merkezindeki orta öğretim okulları tabakalı örneklem medotu kullanılarak meslek lisesi ve mesleki olmayan lise olmak üzere iki tabakaya ayrılmıştır. evrende bulunan 1336 öğretmenden 353'ü örneklem olarak belirlenmiştir. Okul türlerindeki öğretmen sayıları toplam öğretmen sayısına oranlanarak tabakalardaki örneklem sayıları, okullardaki öğretmen sayıları okul türündeki öğretmen sayısına oranlanarak okullarda örneklem sayıları belirlenmiştir. Buna göre meslek liselerinde 185, mesleki olmayan liseler 168 öğretmen örneklem olarak belirlenmiştir. İki okul türünde de yönetici sayıları 100'den az olduğu için örneklem alınmamış tüm okul yöneticilerine ?Öğretmen / yönetici Performans Yönetimi Ölçeği? uygulanmıştır. Orta öğretim okullarında ?öğretmen performans yönetimi? ne ilişkin yönetici ve öğretmen görüşleri alt süreçlere göre bağımsız örneklemler için t-testi ve tek faktörlü varyans analizi (Anova) yapılarak verilerin analizi yapılmıştır Araştırmanın bulgularına göre öğretmenler ?öğretmen performans yönetim süreçlerinden ?performans değerlendirme sonuçlarını kullanma? sürecinin orta öğretim okullarında uygulanmasına katılırken diğer süreçlerin uygulanmasına tamamen katılmaktadır. Yöneticiler ise öğretmen performans yönetim süreçlerinin tamamına tamamen katılmaktadırlar. Yönetici ve öğretmenlerin görüşlerinde cinsiyet, branş ve okul türüne göre anlamlı bir fark yokken kıdemlerine göre bazı süreçlerde anlamlı farklar tespit edilmiştir. Meslek liselerinde çalışan kadın-erkek, meslek dersi ve kültür dersi öğretmenleri ve kadın-erkek yöneticilerin ?öğretmen performans yönetim süreçlerine? ilişkin görüşleri arasında manidar bir fark olmadığı, kıdem grupları arasında ise bazı süreçlerde manidar bir farkın olduğu tespit edilmiştir.Mesleki olmayan liselerde öğretmenlerin görüşleri cinsiyet ve branş ve kıdem değişkenine göre anlamlı bir fark göstermezken yöneticilerin görüşleri cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir fark göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This paper presents the opinions of managers and teachers on the subject of performance management of teachers in secondary schools; and how these opinions change depending on the shift of the department, degree, gender and the type of school also the shift occured depending on the department, degree and gender differences in every different type of school. The research method is an examine based on comparison. The pilot region of the research is the city centre of Kocaeli İzmit. The secondary schools in there are divided into two groups as the ones that give vocational education and the others by using the method of category sampling. 353 teachers out of 1336 in the pilot region are selected as the sampling. The number of teachers in each different type of schools is proportioned to the total teacher number in order to define the sampling numbers in the categories. The number of teachers in all schools is proportioned to the number of teachers in different type of schools in order to define the sampling numbers in the schools. As a consequence in vocational schools 185 teacher, in the other schools 168 teachers are selected as sampling. In both cetegories the number of managers are less than 100, so there are no sampling that is selected among the managers. All the managers are tested by“Teacher / Manager Performance Measure”. The data are analysed in SPSS statistic programme according to the sub process of“the teacher performance management.”The opinions of managers and teachers on the“performance management of teachers”in the secondary schools are analysed on account of“teacher performance management processes”by using t-test on independent samplings and single factor variation analysis (Anova). The data of the research show that teachers attend just the application process of“ ”“using the results of performance assessment”, that is one of the processes of“teacher performance management”, on the other hand they attend the application of other processes completely. While the managers attend the all applications of every processes. In the opinions of managers and teachers are not observed any disagreement depending on the variation of gender, department and type of school whereas depending on the variation of degree some significant disagreements are observed in in he case of some processes. In the opinions of teachers and managers of high schools that give vocational education, careless of gender or course type are not observed any disagreement on the“teacher performance management processes”. Whereas the opinions of people in different degrees reveal an obvious disagreement. On the other hand in the other high schools, that do not centered on vocational education, the opinions of teachers do not vary depending on the gender, degree, department differences; while the opinions of managers vary depending on gender difference.