Bilgi toplumuna geçiş sürecinde entellektüel sermaye ve Türkiye
Intellectual capital and Turkey at process of being information society
- Tez No: 210599
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yeni çag, bilgi çagıdır. Bu kosullar altında eski çagın zenginlik kaynakları fiziksel varlıklarken, bilgi çagının zenginlikleri ise soyut, maddi olmayan varlıklar olup sirketin içindeki potansiyel enerji, kollektif beyin gücünden meydana gelmektedir. Fiziksel sermaye, geçmis performans ve bugunü yansıtırken sirketin entellektüel malzemesi gelecekte sürdürülebilir kazançlar elde etme potansiyelini gösterir. Yeni çagda bilinen sermaye kavramının kalın çizgilerinin kaldırılıp resmin bütününü ortaya çıkaracak, yeni bir tanımlama yapılması geregi dogmustur. Bu anlayısa göre, yeni tanımlamayla sirketin sermayesi ?fiziksel? ve ?entellektüel? sermaye olmak üzere iki bölümde ele alınmaktadır. Fiziksel sermaye; arazi, fabrika, donanım, nakit gibi sirketin maddi ve mali kaynaklarını temsil etmektedir. Entellektüel sermaye ise soyut bir kavram olup ?bir sirketteki insanlar tarafından bilinen ve sirkete rekabet üstünlügü kazandıran bütün seylerin toplamını? ifade etmektedir. Patentler, telif hakları, markaların yanısıra, çalısanların yetenekleri, uygulanan süreçler ve müsteri iliskileri de entellektüel birer sermayedir. Entellektüel sermayenin Türkiye'deki durumunun incelenmesini amaçlayan bu tez çalısması dört bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde entelektüel sermaye kavramının ortaya çıkısı ile entelektüel sermaye kavramı hakkında kısaca bilgi verilmistir. Bu bölümün amacı isletme yöneticiliginin tarihsel gelisimi içinde insana verilen degeri ortaya koymak ve bilgi toplumuna geçisi özetlemektir. kinci bölümde entelektüel sermayenin tanımı, unsurları, yönetimi ve ölçme teknikleri ele alınarak, entelektüel sermaye hakkında genel bir bilgilendirme yapmak amaçlanmıstır. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de entellektüel sermaye anlayısı ve yaklasımı ile entelektüel sermayenin durumu ele alınarak irdelenmistir.Dördüncü bölümde ise Türkiye'de bilgi toplumu ve ekonomisi ile entelektüel sermaye kavramları incelenmistir. Sonuç bölümünde entelektüel sermayenin gelisimi için atılması gereken adımlar hakkında yorumlar yapılmıstır. Tezin hazırlanma sürecinde, literatür taraması yöntemi kullanılmıstır. Bu baglamda, bilimsel kitaplar, uluslar arası ve ulusal yayınlar, yurt içi ve yurt dısında konu ile ilgili yazılan makaleler ve dokümanlar incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The new age is the information era.While the past age?s sources was the physical assets, information age?s are the abstract and non_material assets as the potential energy and the collective brain power at the companies.While the physical capital reflects the past and today?s performances, the intellectual sources of the company shows the potential of the sustainable benefits of the future. At this new era , there is a need for a definition that cleans up the thick borders of the definition of capital and shows up the picture. In this new comprehension the capital of the company is discussed as two seperate parts as ?physical? and ?intellectual?. Physical capital represents the materialistic and physical sources of the company like land, factory, hardware, and cash. The intellectual capital is an abstract concept which means everything that known by the employees of the company and gives an advantage of competition. Patents, copyrights, brands as well as the abilities of the employees, practised processes and customer relations are the intellectual capitals. This thesis which aims to examine the situation of the intellectual capital of Turkey consist of four parts.At the first section it is shortly expressed the development of the concept of intellectual capital and the concept of intellectual capital. The aim of this section to exhibit the meaning of the human historical development of the manegement administration and summerize the transition to information society. At the second section it is aimed to make general briefing of the intellectual capital by the discussing the definition , elements, manegement, and surveying technics of the intellectual capital. At the third section the conception and of the intellectual capital at Turkey and the condition of intellectual capital are studied.At the fourth section aims to examine the defination of information society and economy and intellectual capital at Turkey. At the consequence section comments for the development of intellectual capital are studied.