İş-aile çatışmasının çalışan kadının aile içi ilişkileri üzerine etkileri
The affects of work-family conflicts on the relations within the family of working women
  1. Tez No: 210600
  2. Yazar: NURSUN ÖNEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEŞİDE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Artan sanayilesme ile birlikte hızla gelisen ekonomik ve sosyal yapılanma, kadınların toplumsal hayatın tüm alanlarında giderek artan oranlarda yer almasını saglamıstır. Bunda çalısma kosullarının kadın isgücü için uygun ortam hazırlaması ve özendirici olmasının yanı sıra kadınları koruyan hukuki düzenlemelerin payı büyüktür. Çalısmanın arastırma problemi, kadının ücretli çalısması nedeniyle yasadıgı is-aile çatısması ve sonrasında çatısmanın aile içi iliskilere yansımaları, kısaca kadının ücretli isiyle aile içi iliskilerini etkileyis biçimi olarak ifade edilebilir. Çalısmanın amaçlarını su sekilde belirtebiliriz: 1- s-aile çatısmasının kadını ve erkegi etkilemesi durumunda, gelistirilen davranıs sekilleri ve bu davranıs sekilleri arasındaki farklar, 2- Kadının çalısma yasamında aktif rol almasının, geleneksel aile yapısı ve aile içi iliskilerine etkileri ve degisik sektörlerde görev alan kadınların, aile rollerini gerçeklestirmede cinsiyet, yas, egitim vb. faktörlerden etkilenme nedenleri, Yukarıdaki soruların cevaplarını bulmak için kamu ve özel sektörde farklı is ve uzmanlık dallarında görevli evli ve çocuklu kadın ve erkek üzerinde anket uygulaması yapılmıstır. Arastırma ile amaçlanan, çalısma yasamıyla kadının ev içi rollerindeki degisimin tespiti, kadının çalısmasına erkegin bakıs açısı, kadının çalısmasıyla birlikte aile içindeki yeri ve kararlara katılımdaki söz hakkının derecesi tespit edilmeye çalısılmıstır. Yapılan çalısma sonucunda elde edilen veriler, kadının çalısmasının geleneksel aile rollerini önemli ölçüde degistirmedigini göstermistir. Kadının gelirin harcanması ve aile içi kararlara katılım konusundaki söz hakkı özellikle iyi egitim görmüs kesim arasında artıs gösterirken, ev isi ve çocuk bakımı gibi konularda neredeyse tamamen geleneksel anlayıs devam etmektedir. Erkegin ev islerine yardım amaçlı katıldıgı ve ev isleriyle çocuk bakımını aile içi rollerinin bir geregi olarak görmedigi tespit edilmistir. s-aile çatısması nedeniyle isinde ve ailesinde sorun yasayan kadınların islerinden ayrılma egilimlerinin erkeginkinden fazla oldugu görülmüstür. Kadınların özellikle iyi egitim almayan kesimi ücret nedeniyle çalıstıgını ifade ederken, çalısmalarına ihtiyaç kalmadıgı durumlarda çalısma yasamını noktalayacaklarını belirtmislerdir.
Özet (Çeviri)
The rapidly developing economic and social structure together with the increasing industrialization has provided that women take increasingly more part in all fields of social life. By achieving this, besides preparations of encouraging working conditions suitable for women labor forces, the contribution of laws protecting women is considerably great. The topic that this study deals with can be briefly described as work-family conflicts by working women originating from working itself and its reflections on their relations to members of their families. The goals of this study can be stated as below: 1-The types of developed behaviors when both man and women are affected by work- family conflicts and the differences between these types of behaviors, 2-The affections of the fact that women take actively part in daily work life to the traditional family structure and to their relations to their families and the reasons of affection considering education, age and gender by women working in various types of sectors while performing their roles within the family. In order to find out the answers of these questions mentioned above a poll was taken on men and women being married and having children ,working in various jobs and branches both in public and private sector . The main aim of this study was to determine the change of the role of women at home affected by work,the point of view of men to a working woman ,the role of women within the family after starting to work and the level of participation in making decision . The acquired data has shown that actively working by women did not change the traditional roles in the family significantly. While an increase is to be seen in taking part by making decisions and spending the common income in well-educated families, by matters such as child caring and housework it was noticed that the traditional way of understanding of roles almost still goes on. It has also been determined that men still do not see child caring and housework as a necessity of their roles within the family. On the contrary to men,it has been observed that the tendency to a resignition has been more common by women confronting conflicts both at work and within home because of working. While women with a gradually lower level of education stated that they worked for the salary also explained clearly that they would give up working if unnecessary.