Kadının çalışma şeklinin boşanmalara etkisi: Boşanmışlara yönelik bir alan analizi
The effect of women's working type on divorce: A field analysis for divorced
- Tez No: 766502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Toplumun temel taşını oluşturan aile ve ailenin en önemli bireylerinden kadının bir taraftan aile içi görevlerini yerine getirirken diğer taraftan da ailesine maddi destek sağlayacak bir işte çalışmasının günümüz şartlarında oluşturduğu bazı sıkıntılar mevcuttur. Bu çalışma ile ailedeki kadın bireyin çalışmasının evliliğe olan etkileri incelenmiş ve bu olumsuz etkileri en aza indirecek şekilde ve özellikle esnek çalışma üzerinde durulmuştur. Çalışmaya literatür taraması yapılarak elde edilen veriler üzerinden başlanılmış, çalışma hayatına ve boşanmalara ilişkin istatistikler incelenmiş ve boşanmış kişilere uygulanan bir anket saha çalışması ile bu bilgiler değerlendirilmiş ve geliştirilmiştir. Son bölümde yapılan istatistiksel analiz ile elde edilen veriler detaylı şekilde incelenmiş ve sosyal yaşantıdaki gerçek durum çalışmaya gerçekçi bir şekilde yansıtılmıştır. Sonuç itibari ile bu çalışmada ulaşılmaya çalışılan hedef, kadının bir taraftan iş hayatını sürdürürken diğer taraftan da aile yaşantısının etkilenip etkilenmediğinin tespiti ve ortaya çıkacak olumsuzlukların en aza indirilmesi için çözüm önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The keystone of society is the family and one of the most important members of the family is the woman. In today's conditions, there are some difficulties caused by the fact that the woman is working in a job that will provide financial support to her family while fulfilling her family duties. In this study, the effects of the work of a female individual in the family on marriage were examined. And in a way to minimize the negative effects of her working, especially flexible working was emphasized. The study started with the data obtained by reviewing the literature, then this information was evaluated and developed with a survey field study applied to divorced people. In the last section, the data obtained with the statistical analysis were examined in detail and the real situation in social life was reflected in the study in a way. As a result, the aim that is tried to be achieved in this study is to offer solutions so that women can continue their business life on the one hand, and on the other hand, their family will be least affected by the negativities that may occur due to her work.