Dinler tarihi açısından Fatima olayı
Fatima event from the perspective of history of religion
  1. Tez No: 210602
  2. Yazar: MUHAMMET KIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
1917 yılında Portekiz'in Fatima kentinde Hıristiyan dini tarihinde farklı bir yönelimi ortaya koyabilecek bir görünüm gerçeklestiği iddiası ortaya atılmıstır. Arastırma temel olarak dinler tarihi perspektifinden Fatima'da meydana geldiği iddia edilen bu görünüm hadiselerinin tarihi ve güncel boyutlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda görünüm hadiselerinin gerçeklestiği sosyo-kültürel bağlam ve buna bağlı olarak özelde Portekiz toplumunda genelde ise Hıristiyan dini tarihinde meydana getirdiği değisimler ele alınmıstır. Arastırma sonucunda kilise tarihinde ?sa ve Meryem görünümlerinin önemli bir yer teskil ettiği görülmüstür. Tarihin çesitli dönemlerinde bazı insanlar Meryem ve ?sa'yı gördüklerini iddia etmislerdir. Meryem görünümleri, gerçeklestiği bölgelerde, özelde arastırma alanımız olan Portekiz toplumunda uzun zamandır devam eden dini çesitliliğin Meryem etrafında merkezilesmesini sağlamıstır. Yine gerçeklestiği söylenen görünümler, Hıristiyan dünyasında yeni bir dini uyanıs sağlama açısından önemli sonuçlar ortaya koymustur. Anahtar
Özet (Çeviri)
In 1917, in Fatima town of Portugal suggested that an apparition could make a different orientation in Christian religious history occurred. The Quest, basically aims to investigate the suggested apparition in Fatima by the perspective of the history of religions with its historic and actual dimensions. In this context, the suggested apparitions socio-cultural context and its effects on particularly Portugal society, generally on Christian religions history are investigated. As a result of the research, it?s appeared that Jesus and Mary?s visions are have an important role in the Church history. In variant eras, people have claimed that they had seen virgin Mary and Jesus. Mary apparitions provided, particularly in our research place Portugal society, generally in places of its occurrence, made the religious diversity that continue during a long time to centralize around Mary. Yet, suggested apparitions provided important results in relation to emerge a new religious revitalization in the Christian world.