6 yaş anasınıfı çocuklarına uygulanan egzersiz çalışmalarının koordinasyon gelişimine etkisi
Effects of the coordination improvement whom 6 years old nursery school children?s studies of exercise
  1. Tez No: 210612
  2. Yazar: BELKIS TUZCUOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MALİK BEYLEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalısma, 6 yas grubu çocuklarda egzersiz çalısmalarının koordinasyon gelisimi üzerindeki etkisini incelemek üzere yapıldı. Kocaeli'nde bulunan Özel Elma Sekeri Anaokuluna devam eden çocuklar arastırmanın alanını olusturdu. Deneklerin yas ortalamaları: 6±0 boy ortalamaları: 1.15±0.03 kilo ortalamaları: 21.75±2.46 olarak tespit edildi. Çalısma deney grubunda 18 denek, kontrol grubunda 18 denek olmak üzere toplam 36 denek üzerinde yapıldı. Çalısmanın uygulama bölümünde, deney grubunda ki çocuklara hafta da 3 gün yarımsar saat egzersiz uygulandı. Kontrol grubunda yer alan çocuklar herhangi bir egzersize alınmadı. Uygulama 20 hafta (5 ay) sürdürüldü. Deney ve kontrol grubunun, ilk ölçüm ve son ölçüm verileri sonucunda, elde edilen değerlerin istatistiksel analizi bağımsız grup t-testi, mann whitney-u testine göre yapılmıstır. Yapılan antrenman geriye dengeleme testi için her iki grup arasında belirgin bir fark ortaya koymustur. Deney grubu kontrol grubuna göre daha fazla basarı göstermistir. Antrenmana alınan ve alınmayan çocuklar, monopedal teste karsı hiçbir basarı gösterememislerdir. Yanlara sıçrama testinde her iki grupta da belirgin bir gelisme gözlenmistir. Fakat deney grubunun ortalaması kontrol grubuna göre daha yüksektir. Yana adımlama testinde, istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmese de deney grubunun ortalaması kontrol grubuna göre daha basarılı olduğunu göstermektedir. Flamingo denge testinde sadece deney grubu son ölçümde basarı göstermistir. Antrenman sonrası diklere dokunma testinde deney grubunun basarı gösteremediği tespit edilmistir. 6 yas grubunda yapılan egzersiz çalısmalarının, arastırma değerlerine bakıldığında veriler arasında ki farklılasmanın koordinasyon gelisimine olumlu katkı sağladığı görülmüstür. Bu egzersiz çalısmalarının sadece okulöncesi dönemde değil, ilköğretim döneminde de çocukların koordinatif yeteneğine (el-göz uyumu, kalem tutmak, bedeni dengeli kullanabilme vb.)olumlu katkıda bulunacağı söylenebilir. 6 yas grubunda ki çocukların fiziksel güçlerinin artırılabilmesi ve daha sağlıklı bir bedensel gelisime sahip olabilmeleri için sporsal faaliyetlere tesvik edilmelidirler.
Özet (Çeviri)
Project, in the six years old children?s exercise studies that makes effects on coordination improuements if there is or there isnot has been done. The children?s are going to Elma Sekeri nursery school in Kocaeli. Experimental average of ages 6±0 long average 1.15±0.03, weight average 21.75±2.46. Study experiment group 18 experimental, countrol group 18 experimental totoly 36 experimental are been covered. ?n the study of operation in the group of experiment kids there days half hour been exercise done. ?n the group of control not been any exercise done. Study 20 weeks long done. Both experimental and control groups first measurement and last measunements results statistical analyse is done independent group t-test, mann whitney-u test. Being done exercise studies shouos that clear differences in the both group for the bockwerd balance test. Group of experiment, more successfull then group of control. Both children whoen given physical education couldn?t perfors monopedal spring test, side spring test. Both of the groups shows clear improuement. Bat experiment group is average is higher thein others. ?n the side step test not shown clear difference on the other hand group of experimental average more success then control group. ?n the flamingo balance test only experimental group in the last measunement get success. After the training handing disk testexperimental group not able to sccess. The exercise studies in the six years old group, is shows that when you look at the values of differences the coordination improuement on the positive effect also this exercise studies condthe positive effects on the elementary school childs coordination ağabeylity(like hand eye holding pen balancing bady). ?n the six years old childs should be encourase sporting facilities for the physical strensth improuement and more healthy physical improwement.