Oyun ve egzersizin yuva ve anaokuluna giden 5-6 yaş grubu çocuklarda fiziksel ve motor gelişime etkisinin araştırılması
An investigation into a play and movement program on physical and motor features in 5–6 aged children stayed orphanages and preschoolers
  1. Tez No: 210772
  2. Yazar: FATMA İLKER KERKEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAMİT CİHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışmanın amacı; 12 haftalık oyun ve egzersiz programının kurum bakımı altındabulunan dezavantajlı çocuklarla ailesi tarafından bakılan ve anaokuluna gönderilen 5-6 yaşgrubu çocukların fiziksel ve motor gelişim düzeyleri üzerindeki etkililiğininaraştırılmasıdır. Araştırmaya Trabzon Fatih ve Giresun Çocuk Yuvasından 47 çocuk ileTrabzon il merkezinde ailesinin yanında kalan ve anasınıfına devam eden 105 çocukolmak üzere toplam 152 çocuk denek olarak katılmıştır. Anaokulu ve Yuva'da bulunançocuklar tesadüfi yöntemle deney ve kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Tümdeneklere; boy, kilo, BKİ, uzunluk, genişlik, çevre ve vücut yağ yüzdesi ölçümleri ileToplam Motor Gelişim Testi (TGMD) ve kişisel bilgilerle sosyo-ekonomik düzeyinbelirlenmesine yönelik anket uygulanmıştır. Deney grubunda bulunan çocuklar, 12 haftasüreyle, haftada 2 gün 45'er dakikalık toplam 24 seans oyun ve egzersiz programınakatılmıştır. Egzersiz programı sonunda tüm deneklere son-test uygulanmıştır. Çalışmadaelde edilen verilerin analizinde K-S normallik testi, Bağımsız t testi, Kovaryans Analizi veTekrarlı Ölçümler Varyans Analizi yapılmıştır.Çalışma sonuçları ilk ölçümlerde kurum bakımı altındaki çocukların fizikselölçümlerden boy, kilo, büst ve bacak uzunluğu, omuz ve kalça genişliği, baş ve uylukçevresi, derialtı yağ ortalamalarının, ailesinin yanında kalan ve anaokuluna gidençocuklardan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük olduğunu göstermiştir. Motortestlerin tümünde yuvada kalan çocukların ortalamaları, anaokuluna giden çocuklardandaha düşük bulunmasına karşın farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespitedilmiştir.12 hafta süreyle uygulanan oyun ve egzersiz programının ardından yapılan sontest sonuçları; deney gruplarının ortalamalarının bazı fiziksel ölçümlerde ve motor testlerintümünde kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı biçimde yüksek olduğunugöstermiştir. Bu araştırma sonuçları oyun ve egzersiz programının etkililiğini ortayakoymanın ötesinde, özellikle kurum bakımı gibi olumsuz çevre şartlarından etkilenendezavantajlı çocukların fiziksel ve motor özelliklerinin normal standartlaraulaştırılmasında, fiziksel aktivitelerin önemini bir kez daha göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effectiveness of 12 weeks play andmovement program on 5-6 aged disadvantaged children have lived in orphanage and theothers live with their family and at preschool level.Total 152 children, in age of 5-6, participated in this study from Trabzon FatihOrphanage and Giresun Orphanage 47 children and live with their family and at preschoollevel 105. Subjects from orphanages and preschool were randomly assigned to two groups,control and experimental. Subjects were measured on height, weight, width circumference,skinfold and Test of Gross Motor Development and applied a questionnaire to investigatesubject?s personal-socio-economical statue. Experimental group were joined play andmovement program that was continued 12 weeks, two days every week and 45 minutesevery season. At the end of the play and movement program post test measures were takenfrom all subjects. In order to analyze gathered data was used K-S test, independent t test,ANCOVA and Repeated Measures Anova in this study. The results showed thatorphanages children?s physical features significantly lower than preschooler?s at firstmeasures. There was no significant difference between orphanages and preschoolchildren?s motor features.After the play and movement program, the post test results showed that the childrenin the treatment group had significantly higher some physical measurements and all of themotor tests. The results of this study indicated that the disadvantaged children?s whoeffected negative environment like orphanage, physical and motor features with hesitationor regression can be reach normally standards by play and movement program usingorderly and controlled. For this reason it is necessary that be made scientific research likethis.