İslam hukukunda tazir suçları
Tazir crimes in islamic law (shari'ah)
- Tez No: 210615
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tazir suçları İslam ceza hukukunda had, kısas ve diyeti gerektiren suçların dışındaki suçları kapsamaktadır. Tazir suçları Kitap, Sünnet ve İcma ile sabittir. Kısaca tazir suçları kanun koyucu tarafından bir şekilde yasaklanmış fakat karşılığında caza takdir edilmemiş suçlardır. Bu çalışmada; çok geniş ve dağınık olan tazir suçları, İslam dininin korumayı hedeflediği beş temel esas dikkate alınarak, altı bölüm halinde incelenmiştir. Ancak birinci bölüm ta'zir kavramına ayrılmıştır. Giriş bölümünde tazir dışı kalan hadler hakkında ve tezin içeriği konusunda kısaca bilgi verilmiştir. Birinci bölümde ta'zir kavramı ve ta'zirin genel özellikleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Kalan beş bölümde ise; İslam'ın korumayı hedeflediği can, mal, nesil, din ve toplumun huzuruna yönelen suçları ve bunların suç olma nedenleri ile delilleri kısa kısa ortaya konulmuştur. Burada bütün tazir suçları tam olarak ortaya konulamamıştır. Çünkü tazir suçları çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Bundan dolayı bütün tazir suçlarının tek tek sayılması mümkün olmamıştır. Ancak mevcut olanın yeni ortaya çıkana kıyaslanabilineceğine işaret edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak tazir suçları önceki ceza hukukumuzun önemli bir bölümünü kapsamakla beraber İslam Dini'nin yasaklamış olduğu davranışları içine almaktadır. Bundan dolayı bunların bilinmesinin dini ve sosyal yönden gerekli olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tazir crimes are the ones that cover all crimes except those that require hadd, qesas and dıya in Islamic law. Tazir crimes are established by Qur?an, Sunna and Ijma. To put it briefly, Tazir crimes are those forbidden in some way by the Legislator, but without punishment attached to them. In this study, Tazir crimes that are broad and dispersed in nature, are analyzed under six chapters taking into account five important indispensables that are protected in Islam. The first chapter is allocated to the notion of Tazir. In the introduction, Hadds out of range of Tazir are described alongside with content of the dissertation. The first chapter includes information on the concept of Tazir and its main characteristics. In the remaining five chapters, crimes directed towards life, property, offspring, religion and social peace constituting five indispensables protected by Islam are explained as well as the reasons for which those acts are considered to be crimes, together with relevant evidence. This study doesn?t comprehend all Tazir crimes, which encompass a vast array of fields. Not all of them are mentioned here; but it is indicated that what is newly emerging can be compared to established ones by way of Qeyas. As a consequence, not only Tazir crimes are about behaviours forbidden by Islam, but also they make a major component of our former criminal law. For these reasons, in our opinion, it is necessary to know them from religious and social points of view.