4857 sayılı yeni iş yasasında iş güvencesi
Labor guarantee in new Turkish low system
- Tez No: 210614
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN AKYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
s Güvencesi kurumu 10.06.2003 tarihinde yürürlüge giren 4857 Sayılı s Yasası ile Türk Hukuk Sistemine girmistir. Birçok uluslar arası metinde bu kurumdan bahsedilmesine ragmen temelini ILO Sözlesmesinin 158.maddesinden almaktadır. Ülkemizde 10.03.2003 tarihine kadar bu konuyu düzenleyen bir hüküm bulunmuyordu. Bu tarihte yürürlüge giren s Kanunu ile bu konu ayrıntılı olarak düzenlenmistir. s güvencesi kayıtsız , sartsız ve kosulsuz bir is güvencesi anlamına gelmemektedir. Bu anlamda is güvencesinden yararlanmanın sartları ayrıca düzenlenmistir. Bir isçinin is güvencesinden yararlanabilmesi için ? belirsiz süreli hizmet akdi ile çalısıyor olması , isveren vekili sıfatı tasımaması , is akdi feshedilen isçinin çalıstıgı isyerinde en az 30 isçinin çalısıyor olması , isçinin en az altı aylık kıdeminin olması ve is akdinin geçerli bir sebep olmadan ve yazılı fesih bildiriminde açık ve kesin bir dille yazılmamıs olması ile nihayetinde isçinin mahkeme/hakem kararı ile isverenine basvurması? gerekmektedir. se iade davası ile ilgili olarak isçinin lehe karar alması da yeterli olmayıp , isçinin kararın kesinlesmesinden itibaren 10 gün içerisinde isverenine ispatlayabilecegi bir sekilde isine baslamak üzere basvurması gerekmektedir. Bu husus isçi veya vekili tarafından yerine getirilmedigi takdirde fesih sanki geçerli bir fesihmis gibi sonuçlar dogurmaktadır. se iade ile ilgili verilen kararların isverence yerine getirilmemesi durumunu düzenleyen s Kanununun 21. maddesinin 1. ve 2. fıkralarına göre ?sçiyi basvurusu üzerine isveren bir ay içinde ise baslatmayan isveren, isçiye en az dört aylık ve en çok sekiz aylık ücreti tutarında tazminat ödemekle? yükümlü olur. Bu hususları belirttikten sonra bu güvencenin kayıtsız sartsız olmadıgını , isverenin haklı ve geçerli sebeplerle fesih yapabilecegini ve bu durumlarda ki isçilerin is güvencesinden yararlanamayacakları da belirtmek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Labor Guarantee Association joined in Turkish Law System by 4857 numbered Labor code of Law in 10.06.2003. In many international text although this Association is mentioned, it is based on ILO Agreement of article 158. There wasn?t any decision until 10.03.2003 in our country. Labor Guaranty Association which was joined in this date was put in order detailed. Labor Guarantee means that ?no condition guarantee?. In this context, the condition of benefiting from the labor guarantee was put in order in addition. It is necessary benefiting from ?by working on uncertain periodical service agreement, has position of employer?s representative, 30 workers have to work on the place of employment of worker whose labor was abolished, workers have to senior in his service for six month minimum and not writing the compulsory dissolution report by certain and clear language without acceptable reason and workers have to refer with court decision to his employer for workers. The workers have to apply within 10 days until his decision to become definite, it is not adequated decision in the workers favour. If it isn?t fulfilled by worker or his representative, this case result in like it is real abolition. Accordance with paragraph 1 and 2 Article 21 of Labor Guarantee Association that put in order the condition of fulfilling the decisions about returning to job by employer: ?The employer has to be responsible to give minimum four month-maximum eight month salary separation pay to worker if employer isn?t clocked in. After indicating this cases it is necessary to indicate this guarantee is not unconditionally, the employer may abolition because of right and valid reasons and the workers can?t benefit from labor guarantee in this conditions.