Örgütsel stres kaynakları ve akademisyenler üzerine bir araştırma örneği
The source of organizational stress and the sample of a study on academician
- Tez No: 210616
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERKAN BAYRAKTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
s dünyası, devamlı kazanç artırma hedefine yönelik çabalar içindedir. Süphesiz bu çabalar, verimli ve ekonomik üretim yöntemlerini gelistirmekte ve modern teknolojiyle üretim, ülkenin zenginlesmesi çabalarına katkıda bulunmaktadır. Ancak, bu yaklasımlar, çalısanların bu çok yönlü degisimlerin etkisi altında kalmasını beraberinde getirmektedir. Degisen is ve çevre kosulları, modern çagın hastalıgı olarak ifade edilen stres ve strese baglı pek çok sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu çalısmanın amacı, ögretim görevlilerinde örgütsel stres kaynaklarını, sonuçlarını ve örgütsel stres yönetiminde kullanılabilecek stratejileri kapsamlı bir biçimde incelemek ve bu teorik bilgiler dogrultusunda bir anket çalısması yapmaktır. Bu nedenle çalısma teorik ve deneye dayalı olarak iki kısımda incelenmektedir. Teorik kısmının birinci bölümünde stresle ilgili kavramı ve çesitleri ve benzer kavramlarla iliskileri anlatılmıstır. kinci bölümde örgütsel stres ve örgütsel stres kaynaklarının yanında genel çevresel stres kaynakları üzerinde durulmustur. Üçüncü bölümde ise, örgütsel stresin sonuçları ve örgütsel stres yöntemine deginilmistir. Tezin deneye dayalı kısmını olusturan dördüncü ve son bölümünde Yeditepe Üniversitesi, Dogus Üniversitesi ve Ondokuzmayıs Üniversitesinde akademisyenler üzerinde yapılan bir anket çalısmasıdır. Ankette ?Örgütsel Stres Kaynakları ve Çalısanlar Üzerine Bir Uygulama? baslıgı altında sunulmus 6 faktör tanıtıcı bilgiler ve 44 faktör kapalı sorular olup ankette besli likert ölçegi yardımıyla test edilmistir. Toplanan veriler bilgisayar ortamında SPSS V. 10,0 programı kullanılarak degerlendirilmistir. Anket sonuçlarını degerlendirirken frekans, ortalama, standart sapma, One Way Anova ve T-Testi yapılmıstır. Bu veriler degerlendirilerek yorumlanmıstır.
Özet (Çeviri)
Business world has a continuous effort for the aim of increasing the income. It?s certain that, all these efforts are able to develop the profitable and economic producing methods and the usage of modern technology in production, contributes to the wealthy of a country. However, these approaches give rise to affect the employees by the changes that carry various aspects. Changing conditions in business and in environment cause to emerge many healthy problems related to stress which is mentioned as the illness of the age. The aim of this work is to make a detailed research about the strategies which could be used in the management of the organizational stress and the sources and the results of organizational stress in lecturers and also to take a poll with these theoretic knowledge. Therefore this work will be searched in two parts; theoretic way and experimental way. In the first chapter of the theoretic part, the concept of stress, the kinds of stress and its relations with the similar concepts are explained. In the second chapter, the environmental stress sources are emphasized besides the organizational stress and its sources. As for the third chapter, the results and the management of the organizational stress are mentioned. The fourth and the last chapter of the thesis covers a poll that is taken on the staff of Yeditepe University, Dogus University and Ondokuzmayıs University. In the questionary under the title ?source of organizational stress and application on workers?. There are 6 factor diefinational information and 44 factor close- ended questions and the questionary was tested by the help at likert scale of five. All the data are evaluated in computer using SPSS V. 10, 0 programme. While poll is evaluated, information of frequency, meani std.dev., One Way Anova, T*test is done. These data are interpreted with evaluation