Mali güç ilkesi açısından motorlu taşıtlar vergisinin değerlendirilmesi
The evaluation of motor vehicle tax according to excise tax principle
- Tez No: 210626
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TEMEL GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ulaşım, Economics, Transportation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Servetten alınan vergilerden biri olan Motorlu Tasıtlar Vergisi Türkiye'de ilk kez 1957 yılında uygulanmaya baslamıstır. Bu çalısmanın amacı: · Türkiye'de uygulanmakta olan motorlu tasıtlar vergisinin, hangi faktörlere göre hesaplanması gerektiği ve bu faktörlerin mali güç ilkesi bakımından adaletli olup olmadığı, · Geçmisten günümüze kadar uygulanmakta olan motorlu tasıtlar vergisi mali güç ilkesi çerçevesinde vergi adaletine uygun olup olmadığı, · Motorlu tasıtlar vergisinde kasko değeri uygulaması vergi adaletine ulasmada bir alternatif olarak düsünülüp düsünülemeyeceği, · AB ile karsılastırıldığında Türkiye'de ki durum ne olduğudur. Bu sorulara cevap aranırken literatür taraması yapılmıstır. Çalısmada tablolara yer verilerek konunun daha iyi özümsenmesi hedeflenmistir. Yapılan çalısma sonucunda uygulanmakta olan motorlu tasıtlar vergisinde silindir hacmi esasına göre vergi alınmasının mali güç ilkesine göre adaletli olmadığı sonucuna varılmıs ve yeni bir esasa göre vergi alınmasının daha uygun olduğu ortaya konulmustur. Tarihsel gelisimi de dikkate alınarak Anayasal bir vergileme ilkesi olan mali güç ilkesi açısından değerlendirilmesi yapılmıstır. Bu çerçevede Türk Motorlu Tasıtlar Vergisinin uygulama biçimi, AB ülkeleriyle karsılastırmalı olarak incelenmistir. Ayrıca Motorlu Tasıtlar vergisi yükleri incelenmesi suretiyle vergi adaleti açısından değerlendirilmis ve uygulamadaki sorunlar belirlenerek çözüm önerileri getirilmistir.
Özet (Çeviri)
Motor Vehicles Tax has been started to be applied for the first time in Turkey in 1957. The aims of this study are as follows: - How to calculate MVT, which factors should determine its amount and whether this factors can be thought fair in respect to ability to pay principle. - History of MVT and whether past applications can be considered fair according to ability to pay principle. - Whether insurance value of vehichle can be fair tax base. - Comparison of EU and Turkey. Detail literature reviews have been carried out in order to address above issues. The result of study indicates that motor cylinder capacity (cc) is not fair indicator of ability to pay. New and fairer criteria for MVT has been develop. Burden of MVT and applications problems have been analyzed. Also some suggestions for mentioned problems are given at the end of the study.