Bazı meslek gruplarında fiziksel benlik algısının incelenmesi
Investigation of physical personality perception for some profession groups
- Tez No: 210627
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇETİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Genel anlamda benlik kavramı, bireyin algıladığı biçimde kendisinin ne olduğunun, neyi niçin yapmak istediğinin bir ifadesidir. ?nsanlar arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya çıkarır. Birey dünyaya algılama, hissetme ve hareket kapasitesi ile gelir. Çevre ile olan iliskilerinde, çesitli alanlarda ve çesitli rollerde kapasitesini kullanarak ne yapıp ne yapamadığı konusunda tecrübe edinir. Bu süreçte çevrede aldığı dönütlerle kendini değerlendirir. Kendisinin ne olduğuna karar verir. Çesitli konularda performansını nasıl gelistirebileceğinin farkına varır. Kisilik bir sistem olarak düsünülürse, ben kavramı bu sistemin en önemli parçasıdır. Benlik algısı, bireyin çevresiyle etkilesimi sonucunda olusur. Çevreden alınan tepkiler açık seçik ve tutarlı olduğu zaman güçlü bir benlik algısı olusur. Her bireyin sahip olmak istediği fiziksel özellikler ve yetkinlikler vardır. Kisi bu fiziksel özelliklere gerçekten sahip olduğuna inanmak ve baskalarını da inandırmak ister. Fiziksel benlik kavramı, kisinin kendisini algılaması ve değerlendirmesi olarak tanımlanır. Fiziksel benlik kavramı veya fiziksel benlik algısı, çocukluktan itibaren fiziksel çevremizle iliski kurma, uzmanlasma yeteneği ve sağlıklı gelisim için önem tasımaktadır. Genel anlamda benlik kavramı, bireyin algıladığı biçimde kendisinin ne olduğunun, neyi niçin yapmak istediğinin bir ifadesidir. ?nsanlar arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya çıkarır. Birey dünyaya algılama, hissetme ve hareket kapasitesi ile gelir. Çevre ile olan iliskilerinde, çesitli alanlarda ve çesitli rollerde kapasitesini kullanarak ne yapıp ne yapamadığı konusunda tecrübe edinir. Bu süreçte çevrede aldığı dönütlerle kendini değerlendirir. Kendisinin ne olduğuna karar verir. Çesitli konularda performansını nasıl gelistirebileceğinin farkına varır. Kisilik bir sistem olarak düsünülürse, ben kavramı bu sistemin en önemli parçasıdır. Benlik algısı, bireyin çevresiyle etkilesimi sonucunda olusur. Çevreden alınan tepkiler açık seçik ve tutarlı olduğu zaman güçlü bir benlik algısı olusur. Her bireyin sahip olmak istediği fiziksel özellikler ve yetkinlikler vardır. Kisi bu fiziksel özelliklere gerçekten sahip olduğuna inanmak ve baskalarını da inandırmak ister. Fiziksel benlik kavramı, kisinin kendisini algılaması ve değerlendirmesi olarak tanımlanır. Fiziksel benlik kavramı veya fiziksel benlik algısı, çocukluktan itibaren fiziksel çevremizle iliski kurma, uzmanlasma yeteneği ve sağlıklı gelisim için önem tasımaktadır.
Özet (Çeviri)
In general, the concept of individualism is an expression of an individual?s perception of who they are and what they want to do for which reason as in the way the individual percieves the concept. It reveals similarities and differences among individuals. The individual originates with their capacity of percieving the world, feeling and moving. They gain experience on what they can or cannot achieve by using their capacity in their relationships in different areas and in different roles. They evaluate themselves through feedbacks they have acquired in this process. They decide who they are. They realize how could they develop their performance in different areas. If identity is regarded as a system, the concept of ?I? is the most important part of this system. The perception of individualism comes into being through the interaction of an individual with their environment. When the reactions acquired from the environment are obvious and consistent, a strong perception of identitiy is constituted. There are certain physical properties and competencies every individual wants to possess. The individual wants to believe that they possess these properties and they want to make others believe so, as well. The concept of physical individualism has been defined as an indidual?s perception and evaluation of themselves. The concept or the perception of physical identity is critically important for establishing relations with physical environment, the ability to specialize and healthy development since childhood.