Mikro Finans'ın kırgızistan uygulaması ve sonuçları (Celalabad vilayeti Alabuka bölgesi)
Practice of the micro finance system of the kyrgzistan repuplic and its results (Celalabad city Alabuka region)
- Tez No: 210637
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN BİRGİLİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzün küresel dünyasında yoksul olanların durumunda fazla olumlu değişimgerçekleşmemekle birlikte daha da kötüye gitmektedir. Herkes gibi yoksul insanlar darefah seviyelerini iyileştirmek ve tasarruf etmek isterler. Ancak gelişen bu dünyanınşartları bu amaca her zaman müsait olmamaktadır.Yoksul insanları destekleyerek ekonomiye kazandırma amaçlı devletler çeşitliuygulamalara başvurmaktadır. Buna paralel olarak da ülkede işsizlik oranında birazalma olacağını planlamakta ve o yoksul hane halkını da ekonomiye kazandırmakiçin az da olsa üretime sevk etmeye çalışılmaktadır.Bu çalışmanın araştırma problemi, yoksullukla savaş için önerilen uygulamalardanmikro finans sisteminin Kırgızistan'daki kullanıcılarının başarısızlık sebepleriniortaya koymaktır. Mikro Finans yoksul kesimin kalkınması için çözüm olaraksunulan bugüne kadarki en başarılı uygulama olduğu konusunda görüşler vardır. Buuygulama şu anda nerdeyse tüm dünyada uygulanmakta ve herkes başarılı olduğufikrindedir. Sebebi bu uygulama yoksul insanlar ile bir veli gibi ilgilenerek onlarınsorunlarına yardım etmeyi amaç edinmiştir.Mikro Finans kurumlarının verdiği mikro krediler sayesinde yoksul kesim uzunvadede kalkınacağı düşünülmekte. Tüm krediler gibi bu mikro kredinin de bir krediveren tarafı ve o krediyi alıp kullanan tarafı vardır. Mikro finansın başarısı geneldekredi veren tarafından incelenmekte ve geri dönüş oranı bir ölçü olarak kabuledilmektedir. Ancak o krediyi kullanan açısından başarısı çoğu kez göz ardıedilmekte. Dolayısı ile yoksul kesimde hala bir kalkınma görülmemekte!
Özet (Çeviri)
In The global world, as soon as conditions of the poors have not been changing, thissituation getting worse and worse. Like everybody, poors also want to improve theirprosperity and to save Money for their future. However, conditions of the developingworld do not always let this goal.The states intending to support of poor people have many aplications. By means ofthese aplications, States plan to lessen of proportion unemployment but succesfullypractices has been got up to nowThe aim of this work is to explain of the failure reasons of the micro financeaplications in Kyrgzistan Repuplic. There are many opinions about micro finance thatis the most succesfully way for supporting of the poor people. This system has beenput into practice nearly all over the world and most of establishment and govermenthas been supporting this system for interested in poors.Micro finance credits leads approximitaly 30 years in the world and bye means of thislong period, it is thought that poor people will calm domn in monetary. Transactionof the credit has two sides. Succesful of the micro credit has been measured withreturn proportion and this sides has been neglected. Thus,the question of if the creditis useful for usershas been neglected. This work is aimed to find answer of thisquestion.