Azerbaycan tüketicilerinin yerli ve yabancı markalı ürünlerin tercihinde köken ülke faktörünün önemi
The importance of country og origin factor of azerbaijan consumers' preference of local and foreign brands
  1. Tez No: 210636
  2. Yazar: OGTAY GULİYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. REMZİ ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çağımızda dünya çok süratli bir şekilde değişime uğramakta ve tek bir küresel pazar haline dönüşmektedir. Bu değişim süreci işletmeleri etkilediği gibi tüketicileri de etkilemektedir. İletişim sistemlerindeki gelişmeler küreselleşme sürecini çok hızlandırmıştır. Bu gelişmeler ışığında üretim ulusal olma statüsünden çıkarak uluslararası statü şeklini almıştır. Bu gelişmeler tüketici davranışlarında ve satın alma kararlarında ciddi değişikliklere neden olmuştur. Tüketiciler yerli ürünlerle beraber, yabancı ürünleri de değerlendirmekte ve satın almaktadır. Tüketim sırasında tüketicinin köken ülke hakkındaki düşünceleri çok önemlidir, çünkü bu düşünceler onun satın alma davranışlarını etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, Azerbaycan vatandaşlarının yerli ve yabancı markalı ürünlerin tercihinde köken ülke faktörünün öneminin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda bu araştırmada metodoloji olarak Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de anket araştırması yapılmıştır. Toplam 358 kişi üzerinde uygulama yapılmış bu anket araştırması sırasında elde edilen veriler SPSS programı ortamında analize tabi tutulmuştur. Araştırma Azerbaycan'da yabancı markalı ürünlerin tercihinde köken ülke faktörünün önemi ortaya çıkmıştır. Almanya, Japonya ve Türkiye'nin köken ülke imajının çok güçlü olduğu Azerbaycan'da, Fransa, Rusya ve İran'ın köken ülke imajının çok zayıf olduğu araştırma sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, Azerbaycan tüketicilerinin yabancı ürünleri daha pahalı ve lüks bulmalarına karşı, yerli mal almanın en doğru karar olduğunu da belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Nowadays world changes very rapidly and becomes one global market. This change process is affecting as well as consumers as firms. Developments in communication systems cause speeding up of globalization. In point of this developments production become international not national and get international status. This developments cause radical changes in consumer behaviors and purchase decisions. Consumers buy both local products, as well as foreign products. During consuming process costumers belief about country of origin is very important, because this belief effects purchase decisions. The purpose of this study is to determine the factor of origin country in choice of foreign and local products of the citizens of Azerbaijan. In line with the aim of this study, we carried out a survey study in Baku, in the capital of Azerbaijan. Total of 358 people involved in this study and the information gathered in the study was analyzed in SPSS (Statistical Package for Social Sciences). The findings show that in Azerbaijan, in the choice of foreign branded products the factor of origin country is very important. In this research was appeared that in Azerbaijan, the country image of Germany, Japan and Turkey is very high, and the country image of France, Russia and Iran is low. In addition, Azerbaijan consumers were determined that the foreign products are expensive and luxury, but to buy local products is right decision.