Müşteri değeri yaratma stratejileri: Otomobil alıcılarına yönelik bir araştırma
Customer value creation strategies: Research on automobile buyers
  1. Tez No: 210638
  2. Yazar: ŞAHİN EKBEROV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RECAİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sektörlerde rekabet çesitli güçlerin etkisiyle kendini göstermektedir. Her bir firmanın arzusu bu güçlerle bas ederek kendine iyi konum bulmak ve daha çok ve/veya daha karlı müsteriye sahip olmaktır. Bunun için müsteri ihtiyaçlarını saptamalı ve bu ihtiyaçları en iyi karsılayacak sekilde değer sunmalıdır. Fakat firmanın sunduğu değer müsterice de kabul edildiği sürece bir anlam kazanacaktır. Çünkü değer, müsterinin bir mal karsılığında feda ettiklerinin bu maldan aldıklarından fazla olduğunu algılamasıyla ortaya çıkan bir olgudur ve aynı zamanda rakip firmaların sunduklarıyla karsılastırılması da söz konusudur. Michael Porter'e göre maliyet liderliği, farklılasma ve odaklanma stratejileriyle rakiplerden farklılasarak, Treacy ve Wiersama'ya göre ise ya operasyonda mükemmelleserek, ya ürün liderliğine ulasarak, ya da müsteriyle samimiyet kurarak müsteriye değer sunmalı. Yapılan anket arastırmasına göre araba üreticilerinin sunduğu araba özellikleri ve hizmet unsurları tercih edilmek için vazgeçilmez değerlerdir. Bu unsurlar değer yaratıyor ama tercih edilmede baslı basına yeterli değildir. Yapılacak is müsterileri psikolojik ve/veya davranıssal özelliklerine göre ayırmak ve buna göre değer sunmaktır. Sunulan değerler ise araba satımından önce baslayıp satıstan sonra da devam ettirilmelidir ve bu müsteriye iletmelidir.
Özet (Çeviri)
Competition appears in the sectors by various forces. Desire of every firm is being able to cope with these forces to find itself better location and to possess more customers and/or more profitable customers. For this the firms must define customers? needs and must offer the value which will give best answer to these needs. But value offering by the firms is significant if customers perceive this value. Because value is event that appears when customers perceive that his/her sacrifice is less than he/she get. And also it is in question comparison with offer of other firms. According to Porter one must offer value by differing from competitors with strategies of Cost Leadership, Differentiation, and Focus. According to Treacy and Wiersama firms should be Operational Excellent, or Product Leader, or success customer intimacy. According to poll research, car peculiarities and service factors offering by car producers is inalienable value for preferring by customers. These factors create value but it is not enough independently for preferring. Firms must separate customers according to psychological and/or behavioral factors and to offer value on that point. And value offering by firms must start before sale and continue after. It must transmit to customers.