Özbek tekkeleri
Uzbek tekkes
  1. Tez No: 210642
  2. Yazar: SEDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALPARGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Özbek tekkeleri siyasal, askeri ve sosyal tarihimizde çok önemli bir yere sahip olmasına ragmen unutulup gitmislerdir. Bu çalısma ile Özbek tekkelerinin Türk tarihindeki önemi tekrar hatırlatılmaya çalısılmıstır. Çalısmanın ilk bölümünde Özbek tekkelerinin tanıtılması amacıyla beserî özellikleri üzerinde durulmus, tekkelerin seyhleri ve gelir kaynakları hakkında bilgi verilmistir. kinci bölümde ise Sultan II. Abdülhamit'in Pan-slam politikası içerisinde Özbek tekkelerinin yeri üzerinde durulmus ve hacıların birçok ihtiyacını karsılayan Özbek tekkelerinin Osmanlı devleti için önemi vurgulanmaya çalısılmıstır. Üçüncü bölümde ise Naksibendî tarikatına baglı olan Özbek tekkelerinde yapılan ibadetler anlatılarak, dini hayatın anlasılabilmesi hedeflenmis ve tekkelerin gelir kaynaklarının nerelerden saglandıgı anlatılmıstır. Dördüncü bölümde Özbek tekkelerinin Milli Mücadele'ye verdikleri destek üzerinde durulmus ve sanat okulu gibi çalısan tekkelerin seyhlerinin verdikleri eserler ele alınmıstır. Son bölüm olan besinci bölümde ise Özbek tekkelerinin iç ve dıs politikadaki yeri üzerinde durulmus, toplum üzerindeki etkileri anlatılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Although, Uzbek Tekkes have an important place on our political, military and and social history, they have almost forgotten. With this work, we tried to remind the importance of these places in our history. In the first chapter, we have given the humanistic features of the Uzbek Tekkes, in order to make them known and we gave information about the sheikhs and incoming sources of tekkes. In the second chapter, we explained the place of the Uzbek Tekkes in the Panislam politics of Sultan Abdulhamid II and we tried to emphasize the importance of the tekkes, which covers most of needs of the Hadjis, for the Ottomans. In the third chapter, we described the prays of the Uzbek Tekkes which are belong to the Naqshibendi religious order and tried to make the religious life understandable and also we explained the incoming sources of tekkes. In the fourth chapter, we dwelled upon the support of Uzbek Tekkes to the National Struggle and the works of the sheikhs of the tekkes which are acting as art schools. In the fifth and the final chapter, we dwelled upon the place of the Uzbek Tekkes on the interior and exterior politics and tried to explain the effects of the tekkes on the public.