Bir pazarlama stratejisi olarak ağızdan ağıza iletişim üzerine bir araştırma
A study on word of mouth communication as a marketing strategy
- Tez No: 210643
- Danışmanlar: DOÇ.DR. REMZİ ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Pazarlama yazınında önemi giderek daha fazla anlasılmaya baslanan ağızda-ağıza iletisim konusunda çok sayıda yabancı yayın bulunmasına rağmen, konuyla ilgili olarak ülkemizdeki çalısmalar yok denecek kadar azdır. Ağızdan ağıza iletisim (word-of-mouth communication) tüketiciler arasında ürün veya hizmetler hakkında kendiliğinden gerçeklesen bir iletisim seklidir ve tüketicilerin satın alma karar sürecinde oldukça etkili olmaktadır. Ağızdan ağıza iletisimde iki grubun varlığı açıktır. Bunlardan birincisi, pazarda bilgi aktaran veya ürünlerle veya yasamıs oldukları tüketim deneyimleri ve sahip oldukları uzmanlık sebebiyle baskalarına (diğer tüketicilere) tüketim bağlamında sürekli olarak tavsiyelerde veya önerilerde bulunan grup (market maven) olup, Türkçe'ye ?pazar kurdu? olarak çevrilmesi uygun görülmüstür. Diğer grup ise satın alma kararlarında baskalarının tavsiyelerine önem veren ve alısveris konusunda kisisel arastırma veya zihinsel yorumlama yerine tavsiyeler ısığında satınalma kararlarını veren diğer tüketici grubudur. Bu çalısma üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde genel hatlarıyla pazarlama iletisimi konusuna değinilmis, ikinci bölümde ise ağızdan ağıza iletisim konusu incelenmistir. Uygulama bölümünde ise kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 916 katılımcı üzerinde bir anket uygulamasının sonuçları tartısılmaktadır. Arastırmanın bulgularına göre; 1.Tüketicilerin ağızdan ağıza iletisime basvurma sıklığı ürün ve hizmet türlerine göre değismektedir. Ayrıca ağızdan ağıza iletisimin tüketicilerin satın alma kararlarında oldukça etkili olduğu gözlemlenmistir. ?nsanlar yasadıkları memnuniyetsizlikleri firmaya sikâyet etmek yerine çoğunlukla ağızdan ağıza iletisimle çevrelerine aktarmaktadırlar. 2.Tüketicileri ağızdan ağıza iletisimi kullanmaları açısından iki gruba ayırmak mümkündür. Bunlardan biri pazar kurtları olarak adlandırılan ve alısveris konusunda diğer insanlara göre daha bilgili olanlar, diğeri ise tavsiye almaya daha yatkın ve pazar kurtlarına göre alısveris konusunda daha az bilgili olanlardır. Bu iki grup arasında alısveris davranısları ve demografik özellikler bakımından birçok fark bulunmustur.
Özet (Çeviri)
Although there are lots of word-of-mouth communication studies, arising in the marketing literatures in recent years as an important topic in the marketing, in marketing literature abroad, there is a lack of studies on word-of-mouth communication carried out in Turkey. Word of mouth communication is a type of communication occuring naturally without an effort, about products and services, which occurs between customers, and effects consumers? purchase desicions. There are two groups of consumers in relation to word-of-mouth communication. One of them is market mavens who are more sophisticated and capable of struggling in the marketplace and likes to share own experiences with others and eager to continuously give advice to others regarding shopping chores. The other one is made up of those consumers who are likely to take advice, instead of self-search, in their purchase desicion. This thesis consists of three chapters. The first chapter examines marketing communication issues in marketing, the second chapter is devoted to examine word-of-mouth communication process more specifically and the last chapter presents the findings of survey carried out on 916 respondents from six different cities in Turkey. According to the findings of the study; 1.The frequency of the consumers using word-of-mouth variates according to the type of the products and services. Additionaly it?s observed that, word-of-mouth communication is quite influential on the consumers? purchasing decisions. People usually choose to transfer their feelings of dissatisfaction to other people via word-of-mouth communication, instead of complaining to the firm. 2.It?s possible to classify consumers in two groups according to their use of word-of-mouth communication. One of these, named market mavens, are more informed about shopping. The others are more inclined to take advise of others and relatively less informed about shopping. Many statistical differences were observed between these two groups of consumers.