Afganistan Türkmen şairi Abdul Kerim Behmen'in şiirleri üzerine bir muhteva incelemesi
A content analysis of the poems of Afghan Turkmen poet Abdul Kerim Behmen
- Tez No: 962620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA BAYRAKDARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Afganistan'da Türkler, ülke nüfusunun üçüncü büyük etnik grubunu oluşturmaktadır. Türk boyları arasında ise Özbek ve Türkmenler en kalabalık gruplardır. Afganistan Türkmen Türkçesi, ülke anayasasında üçüncü resmî dil olarak kabul edilmiştir. Türkmenlerin en yoğun yaşadığı bölgeler arasında Badgis, Faryab, Cevizcan, Belh, Kunduz, Bağlan ve Herat illeri bulunmaktadır. Afganistan'nın Türkmen nüfusu oldukça fazladır. Afganistan Türkmen Türklerinin büyük bir kısmı Türkmenlerin Tekelerden sonraki en büyük boyu olan Ersarı boyuna mensup olup bunun yanında diğer Türkmen boylarına mensup küçük topluluklar da bulunmaktadır. Ülkede uzun yıllardan beri yaşam süren Afganistan Türkmenleri dil ve kültürlerine derinden bağlı olup değerlerini korumak ve yaşatmak için gayret göstermektedirler. Bu uğurda çaba gösteren çok sayıda önemli şahsiyet bulunmaktadır. Önde gelen isimlerin arasında Afganistan Türkmen dil ve edebiyatının aydın şahsiyetlerinden biri olan Abdul Kerim Behmen'in şiirlerinin incelenmiş olduğu bu çalışmada; şairin eserleri ile ilgili kısa bilgi verilerek şiirleri muhteva yönünden değerlendirilmiştir. Şair, şiirlerinde Türkmen halkını birlik ve beraberliğe davet ederek toplumsal uyanışa katkıda bulunmayı amaçlamıştır. Vatansever bir kimliğe sahip olan Behmen, aile değerlerine bağlılığı, İslam inancına olan derin sadakati ve Türkmen kimliğini sahiplenişiyle öne çıkan önemli bir şahsiyettir. Şiirlerinde bu özellikler belirgin bir şekilde yer almaktadır. Yarım asırlık öğretmenlik kariyerine ek olarak kaleme aldığı nazım ve nesir türündeki eserleri aracılığıyla Türkmen halkını eğitmeye ve bilinçlendirmeye çalışmıştır. Tez; Afganistan Türkmen Türkleri Hakkında Genel Bilgiler, Abdul Kerim Behmen'in Hayatı, Edebî Kişiliği ve Eserleri, Abdul Kerim Behmen'in Şiirlerinin Muhtevası Üzerine Bir Değerlendirme ve son olarak da Abdul Kerim Behmen'in Seçilmiş Şiirlerinin Transkripsiyonu şeklinde dört ana bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turks constitute the third largest ethnic group in Afghanistan. Among the Turkic tribes, Uzbeks and Turkmen are the most populous groups. Afghan Turkmen is recognised as the third official language in the country's constitution. The provinces of Badghis, Faryab, Jowzjan, Balkh, Kunduz, Baghlan and Herat are among the areas with the highest concentration of Turkmen. Afganistan'ın kuzeyinde yaşayan Türkmenlerin nüfusu yoğun olarak yaşamaktadırlar ve Afganistan Türkmen Türklerinin büyük bir kısmı Türkmenlerin Tekelerden sonraki en büyük boyu olan Ersarı boyuna mensup olup bunun yanında diğer Türkmen boylarına mensup küçük topluluklar da bulunmaktadır. The Afghan Turkmen, who have lived in the country for many years, are deeply attached to their language and culture and strive to preserve and perpetuate their values. There are many important figures who have made efforts in this regard. This study, which examines the poems of Abdul Kerim Behmen, one of the leading figures in Afghan Turkmen language and literature, provides brief information about the poet's works and evaluates his poems in terms of content. In his poems, the poet aims to contribute to social awakening by calling on the Turkmen people to unite and come together. Behmen, who has a patriotic identity, is an important figure who stands out for his commitment to family values, his deep devotion to Islam, and his embrace of Turkmen identity. These characteristics are clearly evident in his poems. In addition to his half-century teaching career, he sought to educate and raise awareness among the Turkmen people through his works of poetry and prose. The thesis consists of four main sections: General Information about the Turkmen Turks of Afghanistan, The Life, Literary Personality and Works of Abdul Kerim Behmen, An Evaluation of the Content of Abdul Kerim Behmen's Poems, and finally, a Transcription of Selected Poems by Abdul Kerim Behmen.