14. yüzyıl Anadolu Türkçesinde ikileme-sayıca eş heceli kelimelerde-
14.century Anatolian Turkish language hendiadyoin
  1. Tez No: 210647
  2. Yazar: YILMAZ YASEMİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZİKRİ TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 409
Özet
Türk dilinde ikilemeler konusu, bir çok dilbilimci tarafından ele alınmıstır. Ancak bu konuyu ele alan dilbilimcilerimizin görüslerinde farklılıklar oldukça fazladır. Gerek ikilemelerin isimlendirilmeleri gerek de sınıflandırılmaları hususunda farklı görüsler mevcuttur. Prof. Dr. Osman Nedim Tuna'ya gelene kadar ikilemeler konusunda söylenenler birbirinin tekrarı olmaktan ileriye gidememistir. Daha sonraki zamanlarda bu çalısmanın yolunda bir takım çalısmalar olmasına rağmen aynı derinliğe erisememistir. Bu çalısmada, ikilemelerdeki kelimelerin fonetik yapı özelliklerine göre sıralandıklarını tespit eden ve değismez ünsüz dizisini bize sunan Tuna'nın önderliğinde, 14.yüzyıl Türkçesindeki ikilemeler tespit edildi. Bu amaçla hazırlanan çalısma ?es hece sayısına sahip ikilemeler? baslığı altında iki ana bölümden olusmaktadır. ?Kelime Tekrarı ?le Olusan ?kilemeler? ve ?Farklı Kelimelerle Olusan ?kilemeler? bölümlerinin her ikisinde de ikilemeler, bağlaçlı ve bağlaçsız kullanımlarına göre tasnif edilmistir. Aynı zamanda ikilemelerin bağlaçlı ve bağlaçsız sekillerinin altında alıntı ya da Türk Dili asıllı kelimelerden meydana geldikleri belirtilmistir. Bağlaçların ikileme yapısının fonetiğini etkileyip etkilemediği hususunda tespitler yapılmıstır. Bu çalısmadaki amaç,14. yüzyıl Türkçesi misal gösterilerek, bu yapıların altında yatan fonetik hazinenin geçmiste de mevcut olduğunu gözler önüne sermektir.
Özet (Çeviri)
The situation of hendiadyoin have been teken up from several language scientist but these scientist have different opinions about its style. Besides there are lots of different point of views neither entitling nor classiying of hendiadyoin. The comments about hendiadyoin had never slipped out from similarity until it came to Prof.Dr.Osman Nedim Tuna. After that time the situation has been studied by different people but nobody have reached deep meaning like Prof.Dr.Osman Nedim Tuna. ?n this thesis, I?m trying to make firm the hendiadyoin in 14.century, on the ushering of Prof.Dr. Osman Nedim Tuna who was made firm that the words in hendiadyoin is ranking by their sound features.This thesis has two main parts under heading hendiadyoins which have same syllable numbers. First part; hendiadyoin is formed with repeating words, second one; hendiadyoin is formed with different words. Both of them are classified by using with conjuction anda with non conjuction. Neverthless, reportedly two styles of hendiadyoin occur from original Turkish language words and quoted and also stabilizations are made. ?f conjuctions effect the sound structure of hendiadyoin favorurable or not. The aim of this thesis is showing the excellence of treasure of sound under hendiadyoin?s structure in the past like today.