Gemi yönetiminde strateji ve performans: Türkiye analizi
Strategy and performance at ship management: Analysis of Turkey
- Tez No: 210649
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEKİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
?Gemi Yönetim Firması Kavramı? Türkiye için yeni bir kavram olsa da uluslararası alanda 20. yüzyılın ortalarından beri kullanılmaktadır. Bu tezin amacı Türkiye'de de armatör firmalar tarafından yeni yeni kabul görmeye başlayan bu olguyu incelemek ve Türkiye'deki gemi yönetimi yapan firmaların stratejik yaklaşımlarını ve performans kriterlerinin önemini ölçmektir. Sektör hakkında genel bir bilgi verildikten sonra gemi yönetimi tarihçesi ve tanımlamaları yapılmış ve ardından gemi yönetimi departmanları ve fonksiyonlarını anlatılmıştır. Verilen hizmetleri tanımladıktan sonra daha önce yapılmış çalışmalardan da faydalanarak gemi yönetimindeki performans kriterleri belirlenmeye çalışılmıştır. Günümüz rekabetçi dünyasında uygulanmaya başlayan yeni stratejik yönetim sistemlerinden biri olan kurumsal karne uygulamasını anlatarak anket bu sisteme uygun olarak hazırlanmıştır. Günümüzde firmalar özellikle denizcilik gibi uluslararası bir boyutu olan iş dalında rekabetçi avantajlarını sürdürebilmeleri için strateji geliştirmeleri ve geliştirdikleri bu stratejiyi sürekli ölçümleyerek firmanın başarılı olup olmadığını belirlemelidir. Dolayısıyla strateji ve performans firmanın başarısı için ayrılmaz iki değerdir. Bu ölçümlemeyi yapmak için ölçülebilir performans kriterlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Anket oluşturulurken firmaların strateji yaklaşımlarını ve performans kriterlerinin öncelik sırasını belirlemek gibi iki önemli soruyla yola çıkılmıştır. Bu konuda uluslararası alanda yapılmış çalışmalardan ve literatür taramalarından faydalanılmıştır. İlk olarak stratejik yaklaşım kriterleri belirlenmiştir. Sorular gruplandırılırken Norton ve Kaplan'ın kurumsal karne uygulamasında olduğu gibi performans kriterleri dört ana başlık altında toplanmış ve bu sayede strateji performans arasındaki bağıntı ölçülmeye çalışılmıştır. Türkiye'de üçüncü parti gemi yönetimi yapan çok sayıda firma olmadığından kendi gemisini kendisi yöneten firmalar da tezin kapsamına alınmıştır. Anahtar
Özet (Çeviri)
As ?Ship Management ? concept is new for Turkey it has been internationally used till the middle of the 20?th century. The aim of the thesis is to identify this concept that is new for Turkey and measure the strategic approach and the importance of the performance criterias of the ship management companies at Turkey. After giving a brief information about the world economic situation and the ship management sector, the historical development of the ship management and definition of the ship management has been told. After that the departments and functions of the ship management companies have been explained. Finally the services that are rendered by the ship management companies has been told and by using the studies done before, the performance criterias of ship management have been determined. After telling todays one of the most favorite strategic management system `balance score card? questionnaire according to this system has been prepared. Today, to continue their competitive advantages, companies which are especially at an international business branch like maritime, have to improve strategies and to see if they work or not they have to measure the strategy with some performance criterias. So to measure the strategy first we have to determine the criterias of performance. As a result strategy and performance is two non-seperate factors for the success of the company. The aim of the questionnaire is to measure the strategic approach and importance of the performance criterias of the ship management companies at Turkey. For this subject literature and studies done before on this subject has been searched and the strategic approach criterias detemined first. While making groups for the performance criterias Norton and Kaplan?s balance score card approach has been used and four groups has been made to measure strategyperformance relation easily. As there is not so much ship management companies at Turkey the ship owners which are managing their own fleet have been taken to the scope of my research