Küreselleşmenin Türk belediye sistemi üzerindeki etkileri
The effects on globalisation to Turkish municipal system
  1. Tez No: 210651
  2. Yazar: EMRE KULAÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERRUH TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Küresellesme süreci ile birlikte tüm dünyada iliskilerin niteligi degismeye baslamıs, zihinsel baglamda bilinç degisimi yasanmıstır. Süreç içerisinde zaman ve mekan daralarak uluslararası geçiskenlikler artmıstır. Gelisen iletisim teknolojilerinin de etkisiyle daha önce kesin çizgilerle ayrılan uluslar arasında, ekonomik, siyasi, kültürel, sosyal etkilesimler artmaya baslamıstır. Bu gelismeler dünyayı adeta küresel bir köye dönüstürmektedir. Küresel alanda bilinç degisimi, merkezi yönetimin gücünün ve bürokrasinin sorgulanmasını saglamıstır. Zaman içerisinde ulus devletlerin sahip oldugu ayrıntılı yetkilerinin bir kısmını ulus üstü örgütlere ve yerel yönetimlere terk edecegi öngörülmektedir. Küresellesme süreci uluslararası ticaretin sıklasması, demokratiklesme, yerellesme, bölgesellesmeyi ortaya çıkarmaktadır. Küresellesme paradigması ile açıklanan içinde bulundugumuz süreçte genel olarak dünyada ve Türkiye'de kamu yönetiminin yeniden yapılandırılması çalısmalarına devam edilmektedir. Kamuda etkinlik ve verimliligin saglanması; hizmetlerin en kaliteli bir sekilde sunulabilmesi adına düzenlemelerin yapılması öngörülmektedir. Küresellesme sürecinin bir parçası olan yerellesme; yerel yönetimlerin merkezi yönetimden özerk bir sekilde yerel hizmetleri sunması ve yerel yönetimlerin daha demokratik yetkilerle donatılması anlamını içermektedir. Türk kamu yönetiminin temel yerel yönetim birimi olan belediyelerde küresel dinamikler göz önüne alınarak bazı degisiklikler yapılması gerekmektedir. Bu baglamda 2005 yılında Türk Belediye Mevzuatı yenilenmistir. Mevcut degisikliklerle istenilen demokratiklesme düzeyi saglanamasa da stratejik plan zorunlulugu, iç denetim ve performans denetimi mekanizmalarının olusturulması gibi degisimler yapılmıstır. Önümüzdeki dönemde de bu konuda yeni adımlar atılması tasarlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the impact of globalisation all over the world the characteristic of relations and mentality have begun to change. In this process the time and location concept narrowed and international transitivity increased. With the developments in communication technologies the economical, political, social and cultural interaction between nations improved which was divided sharp lines before and the world became a global town. The change of mentality questioned power of central government and bureaucracy. It is anticipated that the detailed power of central government will be surrendered to multinational organisations and local governments. Globalisation process ensured an increase in the international trade volume, democratization, localization and regionalization. The process which is explained by globalisation paradigm study of reconstruction of public administration continues in Turkey and the world. There must be done some arrangements in public to be more effective and productive in public and serving more quality. Localization which is a part of globalisation process includes local governments to be more democratic and to service autonomous from central government. There must be done some arrangements in municipalities which are Turkey?s main local government organisations considering global dynamics. Therefore Turkish Municipal Law renewed in 2005. Although democratization cannot be ensured there made so many reforms as obligatory strategical planning, internal control and performance inspection. In the future it is planning to go further in this issue.