İlköğretim okullarında yöneticilerin takım kurma ve yönetebilme yeterliği (Sakarya ili örneği)
The competence of administrators in setting teams and managing them of primary schools(the case of Sakarya province)
- Tez No: 210664
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN BASRİ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu arastırma ile ilkögretim okullarındaki yöneticilerin takım kurma ve yönetebilme yeterliklerinin saptanması amaçlanmaktadır. lkögretim okullarında takım çalısmasından yöneticilerin faydalanma durumları; mevcut problemi çözmek, hedeflenen amaca ulasmak için yöneticilerin dogru takımları kurup kuramadıgı ve yöneticinin takımın hedeflenen amaca ulasmasını destekleyecek yönetimi gösterebilme yeterligi ile ilgili ögretmen ve yönetici görüsleri tespit edilmeye çalısılmıstır. Ayrıca çalısmada belirtilen konulardaki özel okul ve devlet okulunda çalısanların görüsleri arasındaki farklarda belirlenmeye çalısılmıstır. Arastırma, tarama türünde bir arastırma olup önce ilgili literatür taranmıs, daha sonra veriler arastırmacı tarafından gelistirilen besli likert tipi ölçek ile toplanmıstır. Arastırmanın örneklemi Sakarya ili merkez ilçesindeki ilkögretim okullarında görev yapan 288 ögretmen ve 78 yöneticiden olusmaktadır. Elde edilen isaretlenmis anket formları SPSS 11.0 paket program ile istatistiksel analize tabi tutulmustur. Verilerin çözümlenmesinde; alt problemlere iliskin frekans dagılımı (f) ve yüzde (%), ikili grup karsılastırılmasında bagımsız gruplar arası `t' testinden yararlanılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to find out the competences of administrators in setting teams and managing them at primary schools. Opinions of teachers and administrators about the situation of taking advantage ot team working of administrators in primary schools, solving tfe current problems, setting the right team in order to achieve the goals that are aimed and the compedence of administrators in showing administration that mill support team to achieve the goals are tried to be found out. Moreover , it is tried to be determined the differences between the opinions of the teachers working in private schools and state schools mentioned on the subjects of this study. As this study is a survey model study, the relevant literature is scanned and then the data is collected through quinted scale developed by the researcher. The sapmple of the research consists of 288 teachers and 78 administrators working at primary schools in the centre of Sakarya. Completed questionnaire forms on hand are analyzed statically through SPSS 11.0 package programme. In analyzing the data, frequency distribution (f) of sub ? problems and percentage (%) comparison is done by using t test in separate groups. Results are evaluated on this respect. At the end of the study, it is seen that in primary schools the opinions of administrators about the compentences in setting teams and managing them are more positive than those of teachers. Also, it is discovered that teachers and administrators working in private schools are more successful in setting teams and managing them compared to those working in state schools. t is hoped that the data collected in the study will contribute to the compentences of administrators in setting teams and managing them, and will help to solve the problems in this pattern.