Özel öğretim kurumlarında karşılaşılan etik dışı davranışlar' (Denizli ili örneği)
In private education institutions unethical behaviors' (example of Denizli city)
  1. Tez No: 210672
  2. Yazar: REŞAT BAŞEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN TİTREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada özel öğretim kurumlarında karşılaşılan etik dışı davranışlar, ?kurumun sergilediği etik dışı davranışlar?, ?öğretmenlik mesleğine ve öğretmenlere yönelik etik dışı davranışlar? ve ?öğrenciye yönelik etik dışı davranışlar? olarak üç boyutta incelenmiştir. Ayrıca; kişisel bilgi formunda yer alan değişkenlerin etik dışı davranışlar üzerinde anlamlı bir farklılığa neden olup olmadığı araştırılmıştır. Bu araştırma betimsel yöntemle yapılmış bir alan taraması niteliğindedir. Araştırma evrenini 2006-2007 öğretim yılında Denizli ilindeki Özel öğretim kurumlarında çalışan 1059 öğretmen oluşturmaktadır. Örneklem alınmış ve bunun sonucunda 292 öğretmenden anket alınarak analiz edilmiştir. Özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlere araştırmacı tarafından geliştirilen ve uzman görüşü alınarak oluşturulan etik dışı davranışları tespite yönelik kullanılan anket uygulanmıştır. Öğretmenlerin verdiği cevaplar doğrultusunda SPSS 11 programı kullanılarak problem cümlesi içerisinde belirtilen değişkenlerin frekans ve yüzde değerleri bulunmuştur. Ayrıca Kişisel Bilgi Formunda yer alan değişkenlerin etik dışı davranış grupları üzerinde anlamlı bir farklılığa yol açıp açmadığı t-testi, varyans analizi ve Tukey b testi analizi ile ölçülmeye çalışılmıştır. Tüm istatistiksel analizler 0.05 anlamlılık derecesi göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Araştırmada dershane ve okullardan oluşan özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin çalıştıkları kurumun yöneticilerinin sergilemiş oldukları etik dışı davranışlar boyutunda; öğretmenlerin yaşına göre farklılık görülürken diğer değişkenlere göre anlamlı farklılıklar görülmemiştir. Dershane ve özel okullardan oluşan, özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin karşılaştıkları, öğretmenlik mesleğine ve çalışılan kurumdaki öğretmenlere yönelik etik dışı davranışlar boyutunda; Öğretmenin cinsiyetine göre farklılık görülmemiştir. Fakat öğretmenin yaşı, medeni durumu, mezun olduğu okul, mesleki kıdemi, şu an çalıştığı kurumdaki kıdemi, çalıştığı kurumun öğrenci sayısı ve kurum yöneticisi ile ideolojik benzerliğe göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Dershane ve okullardan oluşan özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin öğrenciye karşı sergilemiş oldukları etik dışı davranışların cinsiyet, medeni durum, yaş, mezun olunan okul, mesleki kıdem, şu an çalıştığı kurumdaki kıdemi ve kurumun öğrenci sayısı ve kurum yöneticisi ile ideolojik benzerliğe göre anlamlı bir farklılık göstermediği gözlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulguların Türkiye'deki etik dışı davranışların en aza indirilmesinde öğretmenlere ışık tutacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research anethical behaviors where be faced to in private education institutions examined in 3 dimension as ?unethical behaviors exhibited by institutions?, ?unethical behaviors towards colleagues and profession of teaching? and ?unethical behaviors towards students?. Also variables that are take part in personal knowledge form researched if they caused a meaningful difference to the anethical behaviors. This research is a field research with descriptive method. Universe of this research is formed by 1059 teacher who worked at 2006-2007 educational year in private education institutions in Denizli. Research sampling was taken from the university 292 feedbacks took and analyzed. Survey that developed by researcher and took expert academician opinions, were applied to the teachers who worked in private education to fix the anethical behaviors. To the direction of the teachers? answers, frequency and percentage of variables in problem sentence found, using SPSS 11 program. Also variance analyze, t-Test and Tukey b test made for variables that are take part in personal knowledge form if they caused a meaningful difference to the anethical behaviors.