KOBİ'lerde örtülü bilginin elde edilmesi, geliştirilmesi, yayılma süreci ve firma yenilikçiliği üzerine etkileri
The acquistion development diffusion process of tacit knowledge in SMES and innovative characterization.
- Tez No: 210687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada örtülü bilginin edinimi, geliştirilmesi ve yayılmasının, KOBİ gibi örgütlerin yenilikçi karakteristikleri üzerine etki etmesine neden olan faktörlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Güvenilir bir çalışma için bir test modeli oluşturulabilmesi ve literatüre değerli bir katkı yapabilmek için, çalışma üç kışımdan oluşmuştur. İlk olarak, açık bilgiden başka olarak bilginin diğer bir türünü teşkil eden örtülü bilgi, genel bilgi kavramları temel alınarak, sınıflandırılmaları ve boyutları bakımından ele alınmıştır. İkinci olarak örtülü bilginin olası çıktılarından biri olarak örgüt içerisindeki yenilikçi kültür, yenilikçiliği tetikleyen yapısal özelliği bakımından örtülü bilginin yenilik süreci içerisinde, yeniliğin tanımlamaları ve sınıflandırılması açısından değerlendirilmiştir. Üçüncü olarak KOBİ lerde, bilginin üretimi, edinimi, depolanması, paylaşılması ve yayılmasını içeren bilgi döngüsü için literatür taraması yapılmıştır. Bununla birlikte KOBİ lerdeki yenilikçi iklim, örtülü bilgiden yararlanılması ve yenilik süreci arasındaki etkileşimler bakımından ortaya konulmuştur. Sonuçta, örtülü bilginin üretimi, edinimi, depolanması, gelişimi ve paylaşımının ilgili örgütün yenilikçi kültürünün üzerindeki etkilerinin anlaşılması ve ölçülmesi için bir model geliştirilmiş ve KOBİ ler üzerinde test edilmiştir. Örtülü bilgi döngüsünün her bir adımının örgüt içindeki varlığını sorgulayan soruları içeren anket hazırlanmış, aynı zamanda değişkenler de ortaya konmuştur. Anketlerin analizinin sonucu örtülü bilginin yenilikçilik üzerindeki öneminden bahseden iddiayı desteklemiştir. Bundan daha önemlisi ise bu çalışmanın literatüre yaptığı önemli bir katkı olarak örtülü bilgi tabanlı yenilikçi bir iklim yaratabilmenin, örtülü bilginin paylaşılması ile yakından alakalı olduğunun ortaya konmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to understand the correlation of the impact of the acquisition, development and diffusion of the implicit knowledge on the innovative characteristics of organizations such as SMEs. To introduce a test model for a reliable study and valuable contribution to literature, three main tasks are undertaken. First of all, the implicit knowledge which has been taken as one of the knowledge types other than explicit knowledge is reviewed by pointing out the general concepts of knowledge by focusing on its descriptions and dimensions. Secondly as being one of the potential outcomes, the innovative triggering characteristic of implicit knowledge is undertaken under the framework of innovation process by examining the descriptions and classification of innovation. Third task is consisted of literature review about the knowledge cycle of SME from the viewpoint of implicit knowledge which consists of the production, acquisition, sharing, storage and the diffusion of knowledge. However the innovative climate of SME is also introduced to be able to understand the interaction between utilization of implicit knowledge and innovation process. Consequently, a model is designed and tested among the SMEs for cognizing and measuring the effect of production, acquisition, sharing, development and diffusion of implicit knowledge on the innovative culture of related organizations. A survey that has questions discussing the occurrence of the implicit knowledge cycle in organization was done. The importance of implicit knowledge on the innovation process in SMEs is supported by the results of the survey. Moreover the study make a key contribution to the literature as introducing a consequential outcome that indicates the main factor for implicit knowledge based innovation depends on the sharing of the implicit knowledge in the organization.