Yeniden yapılanma sürecinde Irak'ta uygulanan siyasi ve ekonomik stratejilerin Türkiye açısından önemi
Significance of the political and economic strategies implemented in Iraq during the reconstruction process from Turkey's perspective
- Tez No: 210686
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 501
Özet
?Irak Savaşı? sona erdi. ABD'nin önderliğinde başlatılan bu savaşın milletlerarası hukuk açısından meşruiyeti birçok çevrelerde, hatta koalisyonun ana unsurlarını oluşturan ABD ve İngiltere'de de uzun süre tartışıldı. NATO ve BM'nin yapısı ve işleyişi tartışılmaya başlandı. AB'nin ?Ortak Savunma ve Dış Politika?sı daha emekleme aşamasında hasar gördü. Fransa ve Almanya'nın önderliğinde AB içinde küçük bir grup ülke tarafından Irak'taki savaşa karşı tavır alındı. Dünyanın önde gelen başkentlerinden Savaş karşıtı gösteriler dünya televizyonlarına yansıdı. Savaşın haklılığı konusunda uluslararası kamuoyu tümüyle ikna edilemedi. Bunun da ötesinde, savaşın asıl nedeni ve ABD'nin niyetleri konusunda çeşitli spekülasyonlar yapıldı. Bu spekülasyonlar, özellikle savaş sonrası Irak'ın yeniden yapılanması ile ilgili ABD'nin yaklaşımıyla giderek daha da artmaya başladı. Bu süreçte, askerlerinin Türkiye üzerinden Kuzey Irak'a geçmesi konusundaki ABD talebini Türkiye Büyük Millet meclisi onaylamadı. Sadece hava sahasını ?müttefik? ülkelere açtı. Ancak, sıcak savaş sona erdi. Koalisyon güçleri Irak'ta savaşı kazandı. Şimdi asıl gündeme dönüldü. Farklı devletlerin ve uluslararası kuruluşların üzerinde ittifak ettiği nokta; Irak'ta sürdürülebilir bir barışın tesis edilmesidir. Bunun için de Irak'ın süratle yeniden yapılandırılması ve özgür uluslar topluluğuna dâhil edilmesi gerekir. İşte bu ortak noktaya ulaşmak için ?izlenecek yöntem? konusu, savaş sonrası başlayan ve giderek de artmakta olan görüş farklılıklarının ve su yüzüne çıkmayan kavgaların yoğunlaştığı alanı oluşturmaktadır. ABD, ne kadar süreceği öngörülemeyen yeniden yapılanma sürecinde, savaşı başlatma sürecinde olduğu gibi, BM'yi devre dışında bırakma ve süreci kendi patronajında yürütme niyetiyle, koalisyonun bir diğer önemli ortağı olan İngiltere de, ABD'nin bu niyetine destek vermekle suçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Iraq War has recently concluded. The legality of the war which has been led by the U.S. has been disputed for a long time in terms of the international law in many political milieus, even in the U.S. and England that constitute the main components of the coalition forces. Similarly, the structure and the mechanism of the NATO and the UN has begun to be discussed. The Common Foreign and Security Policy (CFSP) of the European Union has been damaged yet in its crawling period. A small number of the states in the EU that has been led by France and Germany opposed the Iraq War. Anti-war campaigns in many sigificant capitals have often reflected on TV screens. Public Opinion through out the world has not been convinced n the justification of the war. Moreover, many speculations have been made related to the real cause of the war and intentions of the U.S. These speculations have increased particularly along with the U.S?s approach over the reconstruction of Iraq after the end of the war. During this process, the Turkish Grand National Assembly has not approved the demand of the US government for using Turkish territory to enter Iraq. Turkish parliament allowed only for the usage of Turkey?s air space to the allied states. However, the hot battle has ended and coalition forces won the war in Iraq. Now, it is time to confront the real agenda. The common point that is agreed by different states and international organizations is the neceessity to build a sustainable peace in Iraq. In order to do that, it is essential to achieve Iraq?s reconstruction and incorporation to the free international community. The matter of ?The method to follow? to reach that common point in Iraq constitutes the center stage of the disagreements that have emerged after the end of the war and increasingly growed up till now and the struggles which have never been appeared in the public view. Now, in the reconstuction process that does not have an anticipated ending, the US is accused for bypassing the UN and for its intentions to carry out the process in its own patronage as it was accused in the process of its waging the war, while England; another significant partner of the coalition, is accused for supporting the US in these intentions.