Rusya örneklemesi ile tanımsız terörle mücadelenin yenidünya düzenindeki önemi,Türkiyenin geliştirilebileceği stratejiler
The importance of the countering undefined terrorism in the new world order by russian examplary, and the strategies that turkiye may develope
  1. Tez No: 210688
  2. Yazar: KENAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
`'Tanımsız Terörizmle'' mücadele yenidünya düzeninde ABD'nin yaptıgı ve Rusya Federasyonu'nun ABD'ye karsı bir zıt kutup yaratmak üzere yapmaya çalıstıgı gibi bir hegemonya arayısıdır. Bu hegemonya arayısı içerisinde basta Türkiye olmak üzere tüm Avrasya ülkelerinin ulusal güvenlikleri büyük bir tehdit altına girmektedir. Bu baglamda terörizmle uzun yıllardır yüzlesmek zorunda bırakılan Türkiye'nin, Avrasya bölgesi içerisinde yenidünya düzeninde terörizmle mücadele açısından BM bünyesinde ve ABD-AB ekseninden uzak olacak sekilde önemli karsı atılımlar yapması gerekmektedir. Bu çalısmada Rusya Federasyonu örneklemesiyle `'tanımsız terörle'' mücadelenin yenidünya düzenindeki önemi aktarılmıs ve Türkiye'nin yapabilecegi stratejik açılımlar incelenmistir. Anahtar Kelimeler; Tanımsız Terörizm, Rusya, ABD, Türkiye, Hukuksal Yaklasımlar
Özet (Çeviri)
Countering the `?undefined terrorism?? in the new world order is a search for hegemony as USA is possing and as well as Russian Federation is trying for a creation of an opposite pole against USA. The national securities of all of the Euroasian countries and Turkiye are in a great danger under the case of this hegemony searchings. In this context, Turkiye, as being forced to face the terrorism for the long years, must develope important counter progresses in the Euroasia region for struggling against terrorism in the body of UN but away from USA-EU axis. In this study, the importance of the countering `?undefined terrorism?? in the new world order is described by Russian examplary, and the sytrategies that Turkiye may develope are examined. Key Words; Undefined Terrorism, Russia, USA, Turkiye, Lawful Approaches