Kimlik betimleyici tasarımlar: Mühürler
Identıty descrıbıng desıgns: Seals
- Tez No: 210698
- Danışmanlar: Y.DOÇ. A. YAŞAR SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Birey ve tasıdıgı kimligi, tarih boyunca yasadıgı toplumda yerini belirleyen en önemli unsurlardan biri olmustur. Yasadıgı toplumda bireyi digerlerinden ayıran, kendisi yapan degerler, birtakım isaretlerle görsel dilde aktarılmıslardır. Varlık buldugu toplumda kendini tanımlama amaçlı girilen bu çaba, farklı sekillerde iz bırakmalarla sonuçlanmıstır. En basit sekliyle, ilk magara resimlerinde insanlar, orada var olduklarını kanıtlarcasına el izlerini de bırakmıslardır. Böylelikle parmak izi, kisinin kendisine ait olan degismez bir parçası olarak kimlik göstergesi sıfatını almıstır. Sonrasında ise bu tanımlama çabası tugra, arma, mühür ya da imza gibi çesitli tasarım biçimlerinde sonuç vermistir. Bulunan temsiller ne olursa olsun, görsellikleri herkes tarafından algılanabilen ortak bir dile sahiptir. Herkesin belleginde yer eden imgeler, kisilere ait birer simgeye dönüsmüstür. Mühürler, burada temel alınan görsel biçimler olmustur. lk örnekleri, basit bir çizgiden ibaret iken, zamanla zengin bir görselligi sergiler hale gelmislerdir. Bu biçimler, özel, resmi, bireyin sosyal ortamında girdigi her konumda kullandıgı, kendine ait olanı belirleyen isaretler olmustur. Adnan Turanî'nin aktardıgı sekliyle kisilere ve topluma ait mülkiyet ilk kez Yenitas çagı (.Ö.5000?3000)'nda görülmüstü. Yerlesikligin de etkisiyle toplumdaki üretim fazlasının korundugu ortak alanlarda, ürünlerin yer aldıgı saklama kaplarına basılan izler, Oguzlarda bir arada yasayan yirmi dört farklı boy izlerini çadır, el sanatları, para ve hayvanları üzerindeki damgalar ile bırakmıslardır. Hakan'ın `tugrak'ı olarak adlandırılan bu damgalar, zaman içinde farklı toplumlarda geçirdigi degisimlerden sonra, Osmanlılar zamanında `tugra' adı altında aynı islevle kullanımını sürdürmüstür. Tarihsel süreçte aynı isleve yönelik, fakat biçim açısından farklı kompozisyon biçimleri ve teknik gelisime baglı malzeme kullanımı ile çesitlenmistir. Göçebe toplumlardaki tasvir biçimleri, yerlesiklikle birlikte daha soyuta varan biçim arayısları ile sürmüs, yazının kesfi ile de yazı destekli olarak devam etmistir. Kimlik temsilinin dısında mühür, onaylama, güvenlik ya da muska olarak kullanım biçimiyle koruyucu ve sans getirici amaçlarla da kendini göstermistir. Kimlik betimleyici bir gösterge olarak mühür, toplumların tarihsel dönemler içerisindeki sanat dünyasından izler tasıdıgı gibi, kendisi de her zaman için süreklilik göstermis sanatsal bir biçimi korumustur. Günümüzde geçmis kültürlerden esinlenen bazı sanatçıların yaptıkları resim ve özgün baskıresim çalısmalarında mührün biçimsel izlerine rastlanmaktadır. Oldukça zengin görsel mirasa sahip olan mühürlerin, aidiyet ve tanımlama hizmetinin bir baska yansımasını da exlibris sanatında görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, individual and his personality has been one of the most important components determining the position in the community who lived. Values differentiating a person from others and make him unique were transferred into visual language by some signs. This effort about self recognition in the community has resulted in various forms of footprints. In the simplest way, human, as if proving their existence, left their palm prints in the earliest cave illustrations. Consequently, fingerprint has become an identifying mark as an invariable part of the individual. Afterwards, these description efforts have come to a conclusion with sort of design forms like tughra, coat of arms, seal, or signature. Whatever the representations found, their visions have a common language which can be perceived by anybody. Images making an impression in everybody?s memory have turned into symbols belong to persons. Seals have become fundamental visual forms. Although, initial examples were consisting of a simple drawing, have become to exhibit a rich visual show in the course of time. These forms became the marks of ownership used by individual in every special or official situation in his social environment. According to Adnan Turani, individual and social ownership were seen in new Stone Age (B.C. 5000?3000) for the first time. By the effect of civilization, marks stamped to concealment pots in order to claim the products in the shared areas where the excess production of community was stored. In Oguzlar twenty-four different tribes who live in unity put their brand on tent, handicraft, money, and animals and left them together. These stamps named as ?Tugrak? of Hakan, after having various alterations in the course of time in different communities, still being used during the Ottomans under the name of Tughra for the same function. In the historical process, they were diversified devoting to the same function but different in the point view of composition forms and the aspect of used material according to technical progress. Descriptive forms in nomadic societies continued seeking more abstract shapes with the settlement, and lasted with the support of writing after its invention. Except representation of identity, seal has been used for other purposes like protection and good fortune in the forms of approval, security, or amulet. As an identifying mark, as seal carried footprints from world of art of the communities in the historical periods, it also from protected a continuous artistic form all the time. Nowadays, formal clues of seal encountered in the paintings and original printings of some artists who are inspired from past cultures. Another reflection of relation and definition service of seals which own quite rich visual inheritance, are also seen in the art of book plate.