Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Türkiye'de istihdam politikaları üzerine etkileri
The affects of foreign direct investment on Turkey's employment policies
- Tez No: 210700
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Doğrudan yabancı sermaye yatırımların rolü, 1980'lerin ikinci yarısından itibaren ülkelerin ekonomik kalkınma politikaları içinde gittikçe daha fazla önem kazanmaya baslamıstır. Bugün daha belirgin hale gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımı çekme konusundaki ülkelerarası rekabetin, 1990'ların basında uygulanmaya baslayan liberal yabancı sermaye yatırım politikalarıyla birlikte dünya ekonomisinin önemli bir gerçeği haline geldiği söylenebilir. Bununla beraber yabancı sermaye yatırımlarının, 1980'lerde olduğu gibi tasarruf açığı bulunan ve dolayısıyla yatırımların finansmanı için kaynak sıkıntısı çeken ülkelerin kalkınma politikalarına katkı sağlayan bir araç olmaktan çok, küresel bazdaki üretim yapılanmalarına dahil olabilmenin etkili bir yöntemi olarak kabul edilir hale geldiği görülmektedir. Bu bağlamda, Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımlarının Türkiye'de ?stihdam Politikaları Üzerine Etkileri üç bölüm halinde incelenmistir. Birinci bölümde yabancı sermaye yatırımları baslığı altında, yabancı sermayenin tanımı, tarihsel gelisimi ve türleri, yabancı sermayeyi etkileyen faktörler, doğrudan yabancı sermaye yatırımları incelenmistir. ?kinci bölümde istihdam ve issizlik baslığı altında, kavramsal ve teorik açıdan istihdam, issizlik kavramı ve türleri, isgücü piyasa politikaları incelenmistir. Üçüncü ve son bölümde doğrudan yabancı sermaye yatırımların Türkiye'de ?stihdam ve issizliğe etkileri baslığı altında Dünya'da ve Türkiye'de istihdam ve isgücü yapısı, Dünya'da ve Türkiye'de yabancı sermaye yatırımlar ve doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Türkiye'deki istihdam yapısı üzerine etkileri incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The role of foreign direct investment has gained more importance in development policies of countries since the second half of 1980s. It can be said that the competition among countries to attract foreign capital has been an important issue in World economy with the beginning of liberal foreign capital investment policies practices since the beginning 1990s. Nevertheless, it is accepted that foreign direct investment is seen as a way of global production structuring today rather than financing countries, which have scarce resources and need resource to invest as in 1980s. So that, the affects of foreign direct investment on Turkey?s employment policies have been analyzed in three parts. In first part, under the title of foreign capital investment, the definition of foreign capital, historical development, types of foreign capital, factors that are affecting foreign capital, foreign direct investment are analyzed. In second part, under the title of employment and unemployment, conceptual and theoretical view of employment, types and concept of unemployment, workforce market policies are analyzed. In third and last part, under the title of the affects of foreign direct investment to employment and unemployment in Turkey, employment and structure of workforce in World and Turkey, foreign capital investments in World and Turkey and the effects of foreign direct investment to the structure of employment in Turkey are analyzed.