Doğrudan yabancı sermaye yatırımları: Büyüme ve istihdam ilişkisi
Foreign direct investment: Economic growth and employment involvement
  1. Tez No: 240569
  2. Yazar: MUSTAFA AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının rolü, 1980'lerin ikinci yarısından itibaren ülkelerin ekonomik kalkınma politikaları içinde gittikçe daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Beraberinde getirdikleri yeni teknolojiler, yeni yönetim anlayışı ve birtakım olanaklar sayesinde, bu yatırımlar, yalnız gelişmekte olan ülkeler tarafından değil, gelişmiş ülkeler tarafından da talep edilir bir hale gelmiştir. Yabancı yatırımların yaptığı olumlu katkılar, daha önce yabancı yatırımlara olumsuz gözle bakan birçok ülkenin de sınırlarını açmaya ve daha fazla doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını çekme üzerine dikkatlice eğilmelerine sağlamıştır. Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ülkeye girişi ile sermaye kıtlığı çeken ülkelerin sorunlarının ortadan kalkacağı ve diğer makro ekonomik göstergeler üzerinde olumlu etki oluşturacağı görüşünün yaygınlaşması ile Türkiye de diğer gelişmekte olan ülkeler gibi bu konuda yeni politika ve stratejiler benimsemiştir.Bu çalışma, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ülkeler üzerindeki etkilerini açıklamayı amaçlamaktadır. Ayrıca doğrudan yabancı yatırım ile büyüme, istihdam ilişkisi inceleme altına alınmıştır. Bu sebeple doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının teorik altyapısı verilmiştir. Daha sonra doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının büyüme ve istihdam ile ilişkileri teorik bilgiler ve makro göstergelerle sınanarak, Türkiye ve Dünya verileri karşılaştırılmıştır. Söz konusu veriler ışığında doğrudan yabancı yatırımların ülkeler tarafından tercih edilme nedenleri, büyüme ve istihdama olan katkıları da belirtilmiştir. Teorik verilerle birlikte incelenen doğrudan yabancı yatırım, büyüme ve istihdam ilişkisinin sonucunda doğrudan yabancı yatırımların ülkeye giriş şekline göre büyüme ve istihdam üzerinde olumlu ve olumsuz sonuçlar doğurabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The role of foreign direct investments has been getting more important in the economic growth policies of countries since the second part of 1980?s. Through the upcoming new technologies, new management techniques and some other facilities, it has been possible to demand these investments not only by the developing countries but also by the developed countries. The contribution of foreign direct investments forced many countries previously perceiving outside investments unfavorable, to expand their limitations and to consider on extracting more direct outside capital investments momentously With the growing idea that the economic problems of the countries with capital shortage would be vanished by incoming foreign direct investments into the country and provide a positive effect on other macro economic indicators, Turkey adopted new policies and strategies as other developing countries do, too.This study aims to describe the foreign direct investments. Furthermore, growth by foreign direct investment is been placed under employment involvement investigation. With this consideration, theoretical substructure of direct outside investigations was delivered, Turkey and world datas were analyzed, proving with theoretical knowledge and macro indicators of it?s connections with growth and employment. With the enlightment of subjected theories, the reasons foreign direct investments are prefered by the countries, development and their contribution in employment were mentioned as well. The direct outside investment analyzed with the theoretical knowledge is determined that the direct investments may result positive or negative conditions on growth and employment in respect of incoming investments into country in conclusion of growth and employment relation.