Türk iş hukuku mevzuatının sendika özgürlüğüne ve örgütlenme hakkının korunmasına ilişkin 87 sayılı sözleşmeye uyum sorunu
The accord issue of turkish labor law regulations with ilo convention number 87 freedom of associations and protection of the right to organise
  1. Tez No: 210702
  2. Yazar: AHMET UTKU ERDAYI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP MAKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Çalısanlara sendikal hak ve özgürlüklerin tanınması ve bu yönde koruyucu düzenlemelerin yapılması onun; temel insan haklarından biri, sendikaların islevlerini yerine getirebilmesinin önkosulu, devletlerin demokrasiye verdigi degerin bir ölçüsü, devletlerin birbirlerini ve uluslararası veya uluslarüstü örgütlerin devletleri algılayıslarında önemli bir etken olması gibi sebeplerle devletler açısından hayati bir önem tasımaktadır. Bu konudaki temel gösterge, ulusal mevzuatların Uluslararası Çalısma Örgütü'nün sendika özgürlügüyle ilgili temel sözlesmesi olarak kabul edilen 1948 tarihli Sendika Özgürlügüne ve Örgütlenme Hakkının Korunmasına liskin 87 sayılı Sözlesme'ye ne ölçüde uyumlu oldugudur. Çünkü Uluslararası Çalısma Örgütü'nün kabul ettigi sözlesmeler ile sözlesmelere dayalı olarak verdigi tavsiyeler ve denetim organlarının kararları, özellikle Örgüt'ün sendika özgürlügüne verdigi özel önemin bir yansıması olan Sendikal Özgürlük Komitesi'nin kararları, sendika özgürlügünün korunmasının uluslararası alandaki en önemli güvencesini olusturmaktadır. Türkiye, Uluslararası Çalısma Örgütü tarafından 1948 yılında kabul edilen 87 sayılı Sözlesme'yi, geleneksel onay politikasının bir sonucu olarak, ancak 1992 yılında onaylamıstır. 1992 yılından sonra söz konusu sözlesmeye uyum çalısmalarına hız verilerek Anayasada ve 2821 sayılı Sendikalar Kanunu'nda bir takım degisiklikler yapılmıs öte yandan, 2001 yılında 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu kabul edilmistir. Bununla birlikte, halen 87 sayılı Sözlesme'ye tam olarak uyum saglanamamıs ve uyum süreci bir sorun halini almıstır. 2004 yılında Anayasada yapılan degisikligin, insan haklarına iliskin uluslararası sözlesmeleri iç hukuka üstün tutması uyum sorununa yeni bir boyut katmıstır. Çünkü anılan degisiklikle birlikte, genelde insan haklarına yönelik uluslararası sözlesmelerle, özelde ise 87 sayılı Sözlesme hükümleri ile iç mevzuatımızdaki hükümler arasında çıkabilecek herhangi bir çatısma durumunda, uluslararası sözlesme hükmünün esas alınması gerekmektedir. Yine, Uluslararası Çalısma Örgütü normlarının bir bütün oldugu görüsünden hareketle, denetim organlarının verdikleri kararların da ulusal yasaların üstünde oldugu ve söz konusu kararlarla ulusal yasalar arasındaki herhangi bir uyusmazlıkta, denetim organları kararlarının esas alınması gerektigi sonucuna varılacaktır. Bu çalısmanın temel amacı, Türk is hukuku mevzuatının 87 sayılı Sözlesme'ye uyumu konusunu irdelemektir. Çalısmada, Türk mevzuatındaki 87 sayılı Sözlesme'ye aykırılıgı tartısılan hükümler degerlendirilmis, uyumsuzlukların hangi düzenlemelerden kaynaklandıgı ve sebepleri ortaya konularak olması gereken hukuk bakımından önerilerde bulunulmustur. Ayrıca, 2004 yılında Anayasanın 90. maddesinin degistirilmesinin, söz konusu uyum sürecini nasıl etkiledigi ve anılan degisiklikten sonra 87 sayılı Sözlesme hükümlerinin nasıl algılanması gerektigi saptanmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
It is condition that the employee unions should have its function, freedom should be introduced and all the regulation for basic human rights should be established for people and employee. It is important that all the states and the nations should know each other and international ? over and or international institutions should consider the states. This factor is a very important value judgement in the society. The basic determination in this field is number 87 Freedom of Association and Protection of the Right to Organise Convention and 1948 year employee institution freedom. The significant factor in this field is how these regulations are compatible with the main regulation. All the regulation which International Labour Organization agree, and all the suggestion, and all the decision, and all the freedom documants show that international prevention of the Employee Union should be under some preservation. Turkey signed the International Labour Organization Agreement, unfortunately in 1992, because of the result of tradational agreement policy, International Labour Organization signed the agreement number 87 in 1948. Compatibility process was very rapid after 1992 and some changes in 2821 suggestions for the solution were claimed. Furthermore how the change in it is tried to be determined that the 90. article of the main constitution of 2004 affected the compatibilty process and the mantioned changes of 87 numbered regulation after the changes should be condidered is the main point of the present study. Employee Union Law in the main constition were realised. On the other hand Employee Union Law, number 4688, for public officers was agreed in 2001. however a complete compatilibity wih 87 numbered regulation can not be, unfortunately, couldn?t have been realised nowadays. Some changes in the main constitution in 2004 presented a new dimension in human rights and international regulations. It is a fact that international agreement should be a base in case there is a conflict between the national regulations and laws. Moreover all the decisions of International Labour Organization will be considered as a base in national regulation and laws, and in all the decisions. The main of this study is to analyse whether Employee Laws for Turkish are compatible with the 87 numbered regulation. All the distinguishing articles against 87 numbered agreement, and all the incompatibilities were analysed and some