Uluslararası belgelerde sendika hakkı
Trade union right at international agreements
  1. Tez No: 264464
  2. Yazar: CEMRE TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sendika hakkı çalışma hayatında yer alan ve işveren karşısında bireysel olarak güçsüz durumdaki çalışanların örgütlenmesi amacıyla gerek ulusal mevzuatlarda gerekse de devletlerce onaylanmış uluslararası belgelerde yer alan bir haktır. Uluslararası belgeler açısından ilk olarak 28 Haziran 1919 tarihli Versailles Barış Andlaşması'nda yer almış olup, sonrasında evrensel ve bölgesel nitelikli uluslararası belgelerde tanımlanmış haktır. Sendika hakkı ve sendika hakkının tamamlayıcısı haklar ile ilgili olarak en önemli çalışmalar Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından hazırlanan ve üye devletlerce onaylanan sözleşmelerde belirtilmiştir. Türkiye tarafından kabul edilen uluslararası sözleşmelerde de sendika hakkı ve onun tamamlayıcısı olan haklar belirtilmiştir. Çalışmamızın amacı uluslararası belgelerde sendika hakkının unsurları ve Türk hukukunun söz konusu sözleşmelere uygunluğunun ortaya konulmasıdır. Bu amaca ulaşmaya çalışırken de sendika hakkının unsurları, uluslararası belgelerde tanınan sendika hakkı unsurları ve Türkiye tarafından onaylanmış uluslararası belgelere ulusal mevzuatın uygunluğu konuları işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Trade union right has been mentioned in both national legislations and international treaties in order to aim freedom of association of workers who are individually in weaker position oppose to the employers. It is mentioned in Versailles Treaty dated June 28, 1919 for the first time and it is also mentioned at both universal and regional treaties afterwards. Most common researches on trade union rights and its complementary rights have been made by International Labour Organization. Trade union rights and the complementary rights are also been mentioned by international treaties ratified by Turkey. Purpose of our research is to determine the trade union rights at the international treaties and compliance of the Turkish legislation to international treaties. Elements of union rights, elements mentioned at international treaties and compliance of the Turkish legislation to the ratified international treaties are mentioned to reach our purpose.