Endüstri ilişkileri çerçevesinde çokuluslu şirketler, sendikal faaliyetler ve küreselleşme
In the frame of industrial relations; multi-national corporations, union activities and globalism
- Tez No: 210703
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yaklasımlara göre birçok tanımı olan `Endüstri liskileri'nin toplumların ekonomi hayatına etkileri uzun yıllar boyunca tartısılmıs, degisik düsünce ve fikirler ekonomiye etki etmistir. Bu düsünce ve fikirler,18. yy.da yasanan ?Endüstri Devrimi? ile birlikte, esitlik, özgürlük gibi konuların ekonomiye egemen olmasına, zamanla isçilerin haklarını savunabilmeleri için örgütlenme hareketinin yaygınlık kazanmasına ve bu harekete baglı olarak sendika kavramının ortaya çıkmasına neden olmustur. lk zamanlar bir örgüt görevi üstlenen sendika, sonra bir hak savunma mekanizması haline gelmis ve çalısanların haklarını korumustur. Son yüzyıla gelindiginde, hızla gelisen teknolojiyle, dünya üzerinde, gerek kültürel anlamda gerekse ekonomik anlamda sınırların kaybolması `küresellesme' terimini ortaya çıkarmıstır. Bu terim cografi sınırları kaldırdıgı gibi ekonomik ve sosyal sınırları da kaldırmıstır. Bunun en önemli sonucu, çokuluslu sirketlerin dogusudur. Tek merkeze baglı olan bu sirketler, dünyanın dört bir yanına, subeler ve yavru sirketler halinde yayılmıstır. Küresellesmenin, diger adıyla globallesmenin bu geçen süreçte sendikacılık ve çok uluslu sirketler üzerine genis çerçeve kapsamında etkileri vardır. ?Endüstri liskileri Çerçevesinde Çok Uluslu Sirketler, Sendikal Faaliyetler ve Küresellesme? üç bölüm halinde incelenmistir. Birinci bölümde; endüstri iliskileri ve küresellesme adı altında, endüstri iliskilerinin genel çerçevesi, küresellesmenin tanımı ve kapsamı, ortaya çıkıs nedenleri ve küresellesmeye yaklasımlar incelenmistir. kinci bölümde; küresellesme çerçevesinde çok uluslu isletmeler ve küresellesmenin sendikal faaliyetler üzerine etkileri adı altında, çok uluslu sirketlerin yapıları, küresellesmeye etkileri, sendikal faaliyetler üzerine etkiler ve son olarak da çok uluslu sirketlerin sendikalara olumsuz etkileri; yani, sendikasızlastırma anlatılmıstır. Üçüncü bölümde; küresellesmenin dünya üzerine etkileri, Türk sendikacılıgının dogusu ve gelismesi ile küresellesmenin sendikal faaliyetler üzerine etkisi, çok uluslu sirketlerin çalısma iliskilerine etkileri ve çalısma iliskilerindeki çeliskinin durumu islenmistir.
Özet (Çeviri)
According to the approaches, `? Industrial Relations `?, which has many definitions, effects on economical life have been discussed for many years; various thoughts and ideas influenced the economy. These thoughts and ideas, along with the `? Industrial Relations `? in the 18th century, has led the subjects like freedom, equality to dominate the economy; widespreading organizational behaviour for defending the workers rights and the birth of concept `? union?? based on this behaviour. At first times, union was an organization, which lately become a right defending mechanism and protected the workers rights. In the last century, both cultural and economic boundaries, which are disappearing, with fast developing technology, had led the term `? Globalism?? to born. This term led the economical and social boundaries disappear as geographical boundaries. In this process, globalism has wide perspective effects on unionism and multi-national corporations. ?In the frame of industrial relations; multi-national corporations, union activities and globalism `? has been analyzed in three parts. In part one, under the title of `? industrial relations and globalism `?, the main frame of industrial relations, the definition and contents of globalism, the birth reasons of globalism and approaches to globalism have been analyzed. In part two, under the title of `? under the frame of globalism, multi-national corporations and the effects of globalism on union activities??, the structures of multi-national corporations, the effects of multinational corporations on globalism and union activities, and finally the negative effects of multi-national corporations on unions have been analyzed. In part three, effects of globalism in the world, the birth and development of Turkish unionism, the effects of multi-national corporations on working relationships and the dilemma situation on working relationships have been analyzed.