Toplam kalite yönetimi ile performans değerlemesi ilişkisi ve toplam kalite yönetimi uygulayan işletmelerde kullanım alanları
Total quality management and performance assessment, which areas appropriate for performance assessment in total quality management
  1. Tez No: 210710
  2. Yazar: ALİ EROL TANSEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sanayi Devrimi ile birlikte ortaya çıkan ve günümüzde de küreselleşme olgusunun da etkisiyle yoğun bir şekilde hissedilen rekabet, işletmelerde birtakım yeni yönetim anlayışlarının gelişmesine ve işgücüne (insana) yatırımı gündeme getirmiştir. Bu yeni yönetim anlayışlarından biri de odağında insan olan ?Toplam Kalite Yönetimidir?. Toplam kalite yönetimi, organizasyonlarda ?kalite? nin artırılmasını amaçlayan bir yönetim felsefesidir. Bu yönetim anlayışında müşterilerin istek ve beklentileri doğrultusunda ürün ve hizmetlerin kalitesinin yükseltilmesi ve verimliliğin artırılması hedeflenmektedir. Toplam kalite felsefesinde kalite ve verimliliğin artırılması için çalışanların memnuniyeti, motivasyonu ve ödüllendirilmesi, performans değerlendirme ve ölçme yöntemlerinin kullanılması, organizasyondaki hataların ve yanlışların ortadan kaldırılması, ekip çalışmasına ağırlık verilmesi, başarılı organizasyonların tecrübelerinden yararlanılması, stratejik planlamanın yapılması ve benzeri hedefler üzerinde durulmaktadır. Geleneksel yönetim anlayışında otoriteye, emir ve talimatlara dayalı merkeziyetçi yönetim anlayışı ve geleneği hakimdir. Oysa, toplam kalite yönetimi anlayışında görev ve yetkilerin alt ünitelere ve çalışanlara geniş ölçüde devredilmesini öngören ?adem-i merkeziyetçi yönetim? yapısı savunulmaktadır. Toplam kalite yönetiminin diğer bir boyutu ?toplam katılım yönetimi? dir. Bu yönetim anlayışında her seviyede yönetici ve çalışanlar arasında işbirliği ve iletişime önem verilmektedir. Toplam katılım yönetimi ?sinerjik yönetim? olarak da adlandırılmaktadır. Geleneksel yönetim anlayışından farklı olarak toplam kalite yönetiminde ?insan kaynaklarının yönetimi? büyük önem taşıyor. Toplam kalite felsefesinde personelin işe alınması, işten çıkarılması, yükselmesi, ücret politikası ve saire konularda yeni ilkeler geçerlidir. Bu yeni yönetim anlayışında liyakata dayalı yönetim (meritokratik yönetim) yapısının oluşturulması amaçlanmaktadır. Toplam kalite yönetimi anlayışında işe giriş kriterleri açık ve adil, işte yükselme ve ücret politikası ise yönetici ve çalışanların özelliklerine ve performansına bağlı bulunmaktadır. Toplam kalite yönetimi anlayışında başarının ve yüksek performansın tanınması ve ödüllendirilmesine büyük önem verilmektedir. Bu tez çalışmasında Toplam Kalite Yönetimi ve performans değerlemesi konusunda bilgi verilmeye çalışılmış, Toplam Kalite Yönetimi uygulayan işletmelerde performans değerlemesinin önemi ve uygulama alanları üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrial revolution bring to the this days influence at globalization make a ready competing, in business enterprises some new management stills in the managements growing up and to employee (human) to become a current issues investment. In this new management comprehension center is humanely Total Quality Management. Total Quality Management; in organizations ?quality? increase intend management?s philosophy. In this comprehension management customer desires and expectations directions quality of product and services raise and productivity is important. Total Quality philosophy quality and for productivity increase who works for that?s gladness, motivation and award increase the value of performance and measure method using in organization mistakes lift up. Work more in team atmosphere and use experience of successful organizations. Traditional management comprehension to authority, command and instructions central management comprehension and tradition sovereign. But in total quality management understanding function (job) and authority to the bottom unity to workers revolve edifice defending. In total quality management another dimension total participate management in this management comprehension in every level manager and between workers cooperation and communication is very important. Traditional management understanding differently total quality management human source management very considered important. Total quality philosophy take personnel to job, lockout, personnel come up, politics of salary in that subjects new principles valid. Total quality management comprehension take personal to job with criterion openly and justly, come up on the job. Politics of salary managements linked with special features and performance. Total quality understanding successfulness and high performance to be well known and reward is very important. In this academical work, I try to explain about total quality management and performance assessment which business enterprises into practice Total quality management how important performance assessment and we work which areas appropriate for performance assessment.