Performans değerlendirme çalışmalarına işgörenlerin tutumu
Attitude of workers towards performance evaluation studies
- Tez No: 210719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP MAKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bir isletmenin degisen kosullara daha kolay adapte olmasını saglamak için kritik performans ölçütleri kullanılarak isletmenin periyodik olarak degerlendirilmesi ve sürekli iyilestirilmesi gerekmektedir.Artan rekabet ortamında isletmelerin rakipleri karsında ayakta kalabilmeleri için bu degerlendirmeler ısıgında gerekli düzenlemelere gitmeleri oldukça önemli bir faktör olarak karsımıza çıkmaktadır.Son yıllarda daha da önem kazanan ?performans degerlendirme? çalısmaları günümüz piyasalarındaki gelismeler, kalitenin ve memnuniyetin müsteriler için önem kazanması ayrıca kar odaklı çalısmaları nedeniyle uygulanması zorunlu faaliyetlerden biri haline gelmistir.Gelismis ülkelerde personelin yetistirilmesi, sürekliliginin saglanması ve kalitenin devamlılıgı ile personel performansının ölçülmesi arasındaki baglantının kurulmasına yönelik yogun çalısmalarına ragmen, ülkemizde hala performans ve degerlendirilmesi ile ilgili çalısmalar yeterli düzeyde degildir.
Özet (Çeviri)
In order to easily adapt a firm to the changing conditions, one should periodically evaluate the firm in terms of critical performance criteria and apply a process of continuous improvement taking the right actions fort he firm with the light of these assessments is an important factor in gaining advantage against the competitors of the firm.Performance appraisal studies that have become more important in recent years have been inevitable activities due to the developments in today?s markets,increasing importance of quality and satisfaction fort he customers and also because of the profit oriented thinking and studies of companies.Despite the intense studies in developed companies directed to wards the relatianship between training the personel,providing continuity of personel and quality, and personel performance, in our country the studies about the performance and its appraisal are stil not sufficient.