İş yaşamında çatışma yönetimi ve Sidemir Sivas Demir Çelik İşletmeleri A.Ş.' de bir araştırma
Conflict management at work & a research on Sidemir Sivas Iron and Steel Works CO.
- Tez No: 210731
 - Danışmanlar: Y.DOÇ. M. SADIK ÖNCÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalısmanın amacı, demir çelik sektöründe faaliyet gösteren Sidemir Sivas Demir Çelik ?sletmeleri A.S. çalısanlarının ne tür çatısmalar yasadığının, yasanan bu çatısmaların nedenlerinin tespit edilmesi ve uygulanan çözüm yollarının belirlenmesi ve yapılacak olan çalısma sonucunda elde edilen bilgiler çerçevesinde, arastırma kapsamındaki Sidemir Sivas Demir Çelik ?sletmeleri A.S.'ye faydalı olacağı düsünülen öneri veya önerilerin gelistirilmesidir. Bu amaçla özellikle çatısma ve çatısma yönetimi konuları literatürde en çok rastlanılan sekliyle incelenmistir. Çalısmanın teorik kısmında çatısmanın türleri, nedenleri çatısmaya iliskin görüsler, çatısma yönetimi yolları, çatısmaların tesvik edilmesi ve çatısmaların sonuçları ayrıntılı olarak ele alınmıstır. Çalısmanın uygulama kısmında ise, demir çelik sektöründe yer alan ve bir ağır sanayi isletmesi olan Sidemir Sivas Demir Çelik ?sletmeleri A.S.'de çalısanların yasadıkları çatısmaların türleri, nedenleri ve yöneticilerin uyguladıkları çözüm yolları tespit edilmeye çalısılmıstır. Elde edilen bulgular sonucunda, faydalı olacağı düsünülen bu bilgiler arastırma kapsamındaki Sidemir Sivas Demir Çelik ?sletmeleri A.S. yöneticilerine sunulmustur. Çalısmanın temel hipotezi, her isletmede az veya çok çatısmaların yasandığı düsüncesiyle yasanan bu çatısmaların türlerini ve nedenlerini tespit etmeye yöneticilerin uyguladıkları çözüm yollarını bulmaya yöneliktir. Bu amaçla çatısmanın türlerine, nedenlerine ve uygulanan çözüm yollarına iliskin anket soruları hazırlanmıs ve hazırlanan bu anketler örnek kütle üzerinde uygulanmıstır. Uygulama sonucunda arastırma kapsamındaki Sidemir Sivas Demir Çelik ?sletmeleri A.S.'de çatısmaların türlerinin ve nedenlerinin çok çesitli olmasına rağmen yöneticilerin, çatısmanın yönetiminde farklı metotları kullanmadıkları görülmüstür. Bu durum yöneticilerin çatısmaları çözmede yetersiz kaldıkları ve çalısanlar üzerinde olumsuz etkiler olustuğu seklinde değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The target company of my study is Sidemir Sivas Iron and Steel Woks Co. My purpose with this study is to research the conflicts of the employees, their reasonings, and applied solutions to those clashes, and as a result of these to come up with suggestions to solve problems or improve the working environment. Hence, I scrutinised the most known types of Conflict Management Methods during this study. Conflict is a result of dynamic process of mutual effects of inter personel and /or group communications due to different understanding and expectations. As known, conflict management, is a way of approach finding out the clashing points of employees and directing this situation towards a better and more efficient working environment. The types of conlifcts, reasoning and Conflict Managemet Technichs applied at the company are also researched in details. Finally, the result of conflict at Sidemir Sivas Iron and Steel Works Co. is presented to the management team. The basic hypothesis of the study is to find out the solutions that the management team applies to possible conflict types that assumed to occur at nearly all the work places. For that reason I have prepared a set of questionnaire for the target group. As a result of the study, it is seen that no any new methods of solutions found out, though various conflict types and reasons. Consequently, considering the research results we can say that the management team of Sidemir Sivas Iron and Steel Woks Co. is not effective and successfull in problem solving.