Nisari Divanı(Metin-İnceleme)
Nisari's Collected Poems (Text-İnvestigation)
  1. Tez No: 210730
  2. Yazar: NAGİHAN ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
17. yüzyıl, Osmanlı Devleti'nin eski ihtisamını yavas yavas kaybetmeye basladıgı bir dönemdir. Devlet yönetiminde padisahın yanında valide sultanların hatta agaların yer almaya basladıgı bir dönemdir. Devlet bir yanda cephelerde maglup olurken diger taraftan iç karısıklıklarla ugrasmaktadır. Özellikle Kadızadeliler Olayı ve bunun uzantısı olan Vâni Mehmet Efendi olayları, Osmanlı Devleti'nin sosyal hayatının huzurunu bozan iki olaydır. Bu adı geçen olaylar aynı zamanda tarikatler ile fakihler mücadelesi olarak Osmanlı Devleti'ni uzun süre sosyal istikrardan uzak bırakacaktır. Konumuz olan Nisârî, böyle bir dönemde bugünkü ran sınırları içinde bulunan Alisar'da dogmus, daha sonra Bursa'ya hicret etmistir. Bursa'da yasamaya baslayan Nisârî, Dâye Hatun Câmi yakınında bir evde ömrünü sürdürmüs ve 1656 yılında vefât ederek sehrin yakınındaki Hacılar Kozı denen yerde defnedilmistir. Yaptıgımız arastırmalar sonucunda Nisârî'nin Yapı Kredi Kütüphanesi Sermet Çifter Yazmaları No:408'de kayıtlı bulunan divan nüshasına rastladık. Çalısmanın ilk kısmında Nisârî'nin yasadıgı dönem, hayatı ve Nisârî Divanı'nın sekil ve muhtevâ yönünden incelendigi bölümler yer almaktadır. kinci kısmında ise, çalısmamıza esas teskil eden Yapı Kredi Kütüphanesi Sermet Çifter Yazmaları No:408'de kayıtlı Nisârî Divanı'nın transkribe edilmis metni yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Seventeenth century is a period in which the Empire of Ottoman started to lose its magnificence and geratness. It?s also a period in which the government started to be directed by mother sultans and even aghast. On one side while the government was defeated on the ether side it got concerned with social troubles. Especially with the rebellions of Kadızadeliler and the extension of these Vani Mehmet Efendi rebellions. These two rebellions were events which spoiled the well being of the Empire of Ottoman. Also these events as the struggle between religious orders and specialists of fıkıh caused some social frictions in the society. Our subject, Nisârî was born in Alisar which belongs to Iran today and then moved to Bursa. After coming to Bursa, Nisârî lived in a house near Dâye Hatun Mosque and died in 1656. He was buried in a place near the city, named Hacılar Kozı. After the research we have found Nisârî?s copy of Divan ( collected poems ) in Yapı Kredi Library, Sermet Çifter Manuscript, Number:408. The first part of the work includes Nisârî?s life, the period of his life time and the study of his collected poems ( Divan ) in the respects of form and contents. The second part contains the transcript text of Nisârî?s collected poems which is registered in Yapı Kredi Library, Sermet Çifter Manuscript Number:408 and the subject of our study.