Küçük işletmelerin kurumsallaşmasında değişim süreci ve bir araştırma
Change process at institutionalization of small enterprises and a research
  1. Tez No: 210734
  2. Yazar: FİGEN GÜVEN KANGAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SADIK ÖNCÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Günümüzün hızla degisen ve giderek artan rekabet kosullarında, teknolojilerdeki gelisme temposunun inanılmaz boyutlara yükseldigi, haberlesme ve ulasım imkânlarındaki gelismenin neredeyse günlük olaylar haline geldigi bir ortamda isletmeler ayakta kalma ve yasam savası vermektedirler. Bu sartlar altında boyut olarak küçük oldukları halde bulundukları ekonomilerde önemli faaliyetler gerçeklestiren küçük isletmeler, çogu ülkede, isletmelerin büyük bir kısmını olusturmaktadır. Rekabet savasını kazanan bu isletmelerle savası kaybedip piyasadan çekilen isletmeler arasındaki farkı gösteren en önemli özellik, isletmelerin kurumsallasma düzeyleridir. Kurumsallasma düzeyi yüksek olan isletmeler bu savastan basarıyla çıkmakta, düsük olan isletmeler ise tarihe gömülmektedir. Bu noktada ?kurumsallasma? olgusu bir sart olarak kendini kabul ettirmektedir. Küçük isletmelerin uzun bir yasam çizgisine sahip olabilmeleri, etkinliklerini arttırabilmeleri ve kamuoyunda gelecek için güven veren bir konuma gelebilmeleri, onların, kurumsallasma düzeyleriyle orantılı olarak degismektedir. Küresellesme, sürekli degisim, rekabet sartları, teknoloji gibi daha birçok önemli neden, küçük isletmelerin kurumsallasma ihtiyacını dogurmaktadır. Özellikle de belirgin bir büyüme yasamıs küçük isletmeler için kurumsallasma kaçınılmaz hale gelmektedir. Kurumsallasma teorisi, örgütsel degisimi açıklayan bir teori olarak görülmez; örgütlerin, çevrelerine nasıl ayak uyduracaklarını gösterirken, degisim sonucunda kurumsal örgüt yapılarını korumaya yol gösterir. Bununla birlikte, bir örgütün çevresindeki baskılara uyarlanarak nasıl kurumsallastıgına ve kurumsallasmıs bir örgütün nasıl degisecegine ya da degismeyecegine iliskin görüsleri de kapsar. Bu çalısmanın amacı, kurumsallasma teorisini örgütsel degisime uyarlayarak küçük isletmelerin kurumsallasmasında kurumsal çevrelerine nasıl uyarlanacakları ve nasıl degisecekleri konusuna açıklık getirmektir. Sonuç olarak arastırma, Sivas ili merkezi sınırlarındaki akaryakıt istasyonlarında Likit Petrol Gazı (LPG) satısı bulunan isletmeler alınarak bu alandaki küçük isletmelerde kurumsal bir yapının olusmasında degisim sürecine yaklasımı ortaya koymaktır. Böylece bu isletmelerin kurumsallasma potansiyelinin ve yeteneginin olup olmadıgı tespit edilmis olacaktır. Bu tespit yapılırken Sivas ili merkezi sınırlarındaki akaryakıt istasyonlarında LPG satısı alanında faaliyet gösteren küçük isletmeler seçilecek, bu isletmelerde kurumsal bir yapının olusturulmasında izlenen adımlar belirlenip degisim sürecinin organizasyon üzerinde ne gibi etkiler yarattıgı incelenerek bu sürecin nasıl yönetilecegi arastırılacaktır.
Özet (Çeviri)
At the incremental competitive conditions of these days, incredible progress of development of technology, improvement of the communication and transportation have been civil time activities. So, enterprizes struggle againts these conditions to be survive. Under these conditions, small enterprizes which realization important activities in their economies, are composing a very big part of total enterprizes. The most important feature that shows the difference between competition-war-loser enterprizes which withdraw from the market and competitionwar- winner enterprizes is the institutionalizm levels of the enterprizes. Enterprizes which have high institutionalizm level survive but the others have low institutionalizm level are fail. At this point, ?institutionalizm? has itself put across like an imperativeness phenomenon. Improvement, having a sustained life, increasing their effectiveness and having a trusted level in the future of the small enterprizes is all proportional with their institutionalizm level. Globallizm, continious change, conditions of competition, technology and other important reasons generate the necessity of the institutionalizm of the small enterprizes. Especially, for the small enterprizes which made considerable growth, institutionalizm becomes inevitable. Institutionalizm theory doesn?t explain the organizational change. It shows how organizations transduction to their environment. When it does that, it leads the enterprizes to be static and routine. Nonetheless, it includes the ideas of how an enterprize will be institutional in connection with the pressure of the environment, how an institutionaled organization will change or won?t. The aim of this study is to explain the organizational change by taking the idea of institutional theory viewpoint to the organizational change and how small enterprizes will customize with their institutional environment and how they change. Consequently; this survey shows that the change process of the small enterprizes which sell Liquid Petrol Gas (LPG) in the centeral zone of the Sivas city. So, it can be comprehensible that these enterprizes have potantial or skill of institutionalizm or not. Whilw doing this, small enter prizes which sell LPG in the centeral zone of the Sivas city will be choiced and following steps made by these small enterprizes will be determined. Finally, what kind of effects on organization by change process will be analysed and how this process will be managed.