Reklam ve açıkhava reklamları
Advertising and outdoor advertising
  1. Tez No: 210736
  2. Yazar: ŞÜKRAN KARACA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Günümüzde herkes giderek artan bir biçimde reklâmlarla karşıkarşıya kalmaktadır. Reklâm, okuduğumuz gazete ve dergilerin sayfalarında, çeşitli eğlence programlarıyla radyo ve televizyonda, duvar afişleri ve ilanlarla yollarda, yer ve zamanı belli olmayan bir biçimde karşımıza çıkmaktadır. Reklam her durumda mevcut bütün mal hizmet türlerini tüketicilere tanıtan, bunların ne olduğunu bildiren ve tüketicilere harcamalarında tutarlıbir seçim yapabilmesi için gerekli olan diğer bilgileri veren etkin bir haberleşme aracıdır. Satışları özendirmek amacınıgüden reklam, bu işlevini yerine getirirken değişik haberleşme araçlarından faydalanır. Reklam ortamlarıolarak adlandırılan bu araçlarıaltıya ayırmak mümkündür. Bu araçlar, TV, radyo, gazete, açık hava reklamcılığı, dergi ve internettir. Bu çalışmada açık hava reklamcılığının tüketicilerin satın alma kararıüzerindeki etkileri araştırılmıştır. Açık hava reklamlarıadından da anlaşılacağıgibi, kapalı mekanların dışında, cadde, bulvar ya da duvarların dışyüzeylerine yerleştirilen reklam araçlarıdır. Posterler, billboardlar, bina duvarlarına boyanmışreklamlar, ışıklıhareketli reklamlar açık hava reklamlarıolarak adlandırılır. Açık hava reklamının çok farklı boyutlara sahip olmasıve bu özelliğinden kaynaklanan tüketici algısıüzerindeki hakimiyeti en önemli avantajıdır. Açıkhava reklamcılığınıdiğer reklam türlerinden ayıran en büyük özelliği ise; insanların zihnine hemen girmesi ve devamlılık arz etmesidir. Açıkhava reklamıbir iletişimdir. Bir açık hava reklamı, özünde, bir iletişim aracıolarak diğer iletişim formlarından farklı, kendine has özellikler içerir. Açık hava reklamlarıdurağan ürünlerdir. İnsanların onlarıgörebilmeleri için reklamların bulunduklarımekâna yaklaşmalarıgerekmektedir. Açıkhava reklamlarıinsanlara yön verirler. Şehir içinde ve şehirlerarasıyollarda yön-nokta belirtirler. İnsanlara kolaylık sağlarlar; hava sıcaklığı, zaman gibi bilgi içeren reklamlar şehir hayatıiçin kolaylıktır. Açıkhava reklamlarışehri daha güvenli kılarlar. Mağaza önlerini de aydınlatan reklamlar özellikle sokak aydınlatmalarının yetersiz olduğu yerlerde gece insanlara güven verirler. Açıkhava reklamlarıbu özellikleri itibariyle tercih edilen bir reklam mecrasıhaline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently everybody has increasingly been facing advertisements. The advertisements show off in the pages of newspapers and magazines; on the radio and TV with various entertainment programs; on the ways through posters and notices in a style whose time and place is unclear. Advertisements are an active means of communication introducing to the customers all available service types, defining what these are and also giving extra necessary information to the consumers in order for them to make a coherent choice while buying. Advertisements, having the purpose to appeal people to buy, resort to several communication means while realizing this function. It is possible to classify these means named as advertisement area into six. These means are the TV, radio, outdoor advertising, journal and internet. This study covers the effects of outdoor advertising on consumer?s buying decisions. As the name also implies, outdoor advertisings are the means of advertise located by avenues, on the walls of boulevards or outer walls of buildings rather than closed places. Posters, billboards, advertisements painted on building walls and illuminated mobile advertisements are named as outdoor advertisings. That the outdoor advertisings are in different dimensions and they are perceived from this angle by onlookers and thus dominate them are their most important advantage. The most distinguishing aspect of outdoor advertising from other types of advertising is that it directly enters into people?s minds and hence prevails continuity. An outdoor advertising is a communication. The outdoor advertising includes specific qualities of its own when compared to other forms of communication. This kind of advertisements are stable products. For people to see them, being close to the location where the advertisements are is required. Outdoor advertising direct people. They pinpoint location and direction within the city and inter-city ways. They provide people with ease; advertisements including information about temperature, time and so on are an ease for city life. They make the city safer. They give confidence to people in places where the street illumination is little at night and also illuminating the whereabouts of shops. All these qualities make the outdoor advertisings a preferred advertisement type/field.