Türk askeri müzik kültüründe boru (trompet) geleneği ve günümüz mehterhanelerindeki makamsal icra teknikleri
Horn (trumpet) tradition in Turkish military music culture and perform tecniques of modals in today's mehter bands
- Tez No: 425562
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN ULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Müzikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında, Türk askeri müzik kültürünün köklü bir parçası olan boru geleneğinin ve buna paralel olarak en eski askeri bando yapılanması olan mehter kurumunun tarihi, mehter müziği, kullandığı makamlar, nevbet geleneği ve nefesli çalgılarının genel çerçevede incelenerek, kısaca tanıtılması amaçlanmış; devamında ise modern trompetin tarihçesine ve türlerine değinilip, bu çalgının ülkemize gelişi ve mehterhanelere katılması ile ilgili bilgiler sunulmuştur. Mehterhaneler içerisinde, icralarda kullanılan bu çalgının, Makamsal Türk Müziği icrasında daha doğru ve uygun perdeler üzerinde icra edilebilmesine yönelik olarak, basit makamlar üzerindeki icra tekniği analizleri yapılmış ve görüşler belirtilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Mehter, Boru, Trompet, Türk Askeri Müziği, Makamsal Türk Müziği, Basit Makamlar
Özet (Çeviri)
In this study, the target is to introduce horn briefly - trumpet traditions which is a basic part of Turkish military cultural music. Beside this you will find some information about the history of Mehter band being the oldest military band and Mehter music, the models used by the band, tradition of Nevbet and the overall examination of wind instruments . Moreover, the history of modern trumpet and the types of trumpets have been overlooked, then the information has been given about how this instrument came to our country and became a part of Mehter bands. To understand the system of the instrument, the performances of Mehter bands, how to be played them in Modal Turkish Music more correctly and on more suitable pitches, the instrument's performance techniques in basic modals has been analyzed and opinions has been presented and shared with you. KEYWORDS: Mehter Band, Horn, Trumpet, Turkish Military Music, Modal Turkish Music, Basic Modals.